פונטים מתקדמים כוללים פיצ'רים (תכוּנות) של אופן־טייפ (OpenType Features), שמאפשרים לעצב בעזרתם טיפוגרפיה מתקדמת ולהגיע לדקויות עיצוביות בעזרת ליגטורות, אותיות חלופיות, מספרים מיוחדים, מיקום מדויק לניקוד ועוד. הגיע הזמן שאעשה לכולנו קצת סדר בסְדָר: מה אפשר לעשות עם הפיצ'רז האלה ואיך לעזאזל משתמשים בהם?

תכונות אופן־טייפ שכדאי להכיר

קיימים למעלה מ־140 פיצ'רים שונים של אופן־טייפ אבל רק כתריסר רלוונטיים אלינו ברמת השימוש היומיומי בפונטים. כאן אסקור את הפיצ'רים העיקריים שייתכן וחלקם הוטמעו בפונטים שבהם אתם משתמשים. נדיר למצוא פונט שעושה שימוש בכל הפיצ'רים המפורטים כאן, אך כדאי שתתחילו לשים לב לאלה שכן קיימים בפונטים שלכם כי חלקם שימושיים מאד. בהמשך הכתבה תמצאו את מדריך השימוש בפיצ'רים בתוכנות הגרפיות.

 

opentype-features-ligaCommon/Standard Ligatures (ליגטורות סטנדרטיות)
משמש לתיקון שילובים פחות מוצלחים בין אותיות. למשל fi, fl וכו'. הפיצ'ר בד"כ מופעל באופן אוטומטי, ואם לא - כדאי שתפעילו אותו, אולי תגלו הפתעות אקראיות.

 

opentype-features-dligDiscretionary Ligatures (ליגטורות סודיות)
אלו ליגטורות שלא מוצגות כברירת מחדל ויש להפעיל אותם באופן יזום על מנת שיוצגו. בד"כ אלה ליגטורות "קישוטיות" ואקספרמנטליות יותר. לדוגמא: st, ct, אל, אש, "וגם" וכו'. כאן נמצא הכיף האמיתי.

 

opentype-features-smcpAll Caps / Small Caps (רישיות מוקטנות)
אלו אותיות לטיניות גדולות (Uppercase) שהותאמו לגובה נמוך יותר - ה־Shoulder Height, ובהקשר המקומי שלנו - זה בד"כ גובה האותיות העבריות. שימושי מאד לכותרות, לוגואים וכו'.

 

opentype-features-saltStylistic Sets or Stylistic Alternates (סטים סגנוניים וחלפים סגנוניים)
מיועד לתווים אלטרנטיבים לאותיות. הטיפוגרף החליט לפנק אתכם בעוד אופציה (או יותר) לאותיות מסויימות. למשל האות ל' כפופה, ע' מיושרת, a קטנה והשמים הם הגבול.

 

opentype-features-caltContextual Alternates (חלפים הֶקְשֵׁרִיים)
הפיצ'ר החביב הזה מחליף בין תווים בהתבסס על אותיות סמוכות. שימושי מאד לפתרון בעיות שיש בין צמדי אותיות שלא מסתדרות טוב והקרנינג לא פתר את הבעיה. שימו לב בדוגמא למעלה לבסיס האות נ' שהתקצר כדי להתקרב לאות ג'.

 

opentype-features-swshSwashes (סוואשים/עיטורים)
סוואשים זה פיצ'ר שכיף להגיד בקול (נסו לומר מהר ברצף!) ועוד יותר כיף להשתמש בו. אם תפעילו אותו תקבלו עיטורים ושווֹנצים על חלק מהאותיות. ווהו! הפיצ'ר הזה יהיה קיים בד"כ בפונטים קליגרפיים או בפונטים לטיניים קלאסיים (Garamond, Granjon וכו'). השתמשו בהם בתבונה.

 

opentype-features-titlTitling alternates (אותיות לכותרות)
הפיצ'ר הזה מיועד לאותיות שמותאמות לכותרות, אך בפונטים עבריים הוא ישמש אותנו לעיתים גם לאותיות רחבות (בד"כ האותיות כ,ל,ת,א,ב,ר,ה,ם,ד)

 

 

opentype-features-fracFractions (שברים)
סט שברים - כמו 1/2, 1/4, 3/4 וכו'. חובה לכל מי שמעצב ספר מתכונים. ואם אתם חושבים שזה קול חכו שתכירו את הפיצ'ר הבא.

 

opentype-features-dnomNumerators, Denominators (מוֹנֶה וְמְכַנֶּה)
שברים אינסופיים שאיתם תוכלו לכתוב, למשל 120/1294, בצורה יפה של שבר. אנחנו לא סגורים על מתי זה שימושי אבל זה סופר קול.

 

opentype-features-tnum

Tabular Figures (מספרי מונוספייס)
מספרים שזהים בד"כ למספרים הרגילים, רק עם הבדל יחיד - השטח שמכיל אותם הוא בעל רוחב אחיד. מיועד לשימוש בטבלאות (מכאן השם Tabular). אז אם אתם מעצבים טבלת מחירים תמצאו אותם שימושיים.

 

opentype-features-onum

Oldstyle figures (מספרים "של פעם")
מספרים מיוחדים (שלעיתים נקראים OsF Fgures או Hanging Fgures) המעוצבים עם Ascenders ו־Descenders ויש להם חוקיות מסורתית לגבי איזה מספרים יורדים מהשורה ואיזה עולים. השימוש בהם מתאים בד"כ לטקסט־רץ בלטינית כי הם שומרים על קצב דומה לאותיות ה־Lower Case וכי הם קריאים יותר בגודל קטן. בנוסף אם הם אם עוצבו בצורה מוצלחת למה שלא תשתמשו בהם גם לכותרות מסויימות או לתאריך על הזמנה למשל.

Contextual ligatures (ליגטורות הקשריים)
ליגטורות עם שינויים מאד עדינים שמיועדים לשפר את הקצב הטיפוגרפי של הטקסט בין צמדי אותיות בעייתיים. במידה ויש לפונט שבו שאתם משתמשים אופציה כזו מומלץ להפעיל אותה.

Locale (תווים לוקליים)
אותיות, מספרים או תווים מסויימים שיוצגו רק בשימוש בשפה מסויימת בתוכנות הגרפיות. למשל מספרים בערבית או גרסאות של אותיות קיריליות בבולגרית. לעיתים תיתקלו בפונט שהפיצ'ר הזה משמש למספרים שהותאמו לגובה האותיות העבריות, אך במקרים רבים דווקא פיצ'ר ה־All Caps (ע"ע) עושה את הקסם.

ויש פיצ'רים פחות נפוצים או שימושיים בעברית אך עדיין שווה להזכירם:
Intials and finals - וריאציות לאותיות תחיליות וסופיות.
Historicals sorts וריאציות של אותיות היסטוריות שאינם בשימוש היום.
Ornaments - עיטורים וסמלים כפיצ'ר של אופן־טייפ.
Ordinals - אותיות קטנות לסיומות של מספרים באנגלית כמו 1st, 2nd וכו'.
Ordinals/Superior Letters and figures - אותיות קטנות ומספרים סִדּוּרִיים.
Case forms - סימני פיסוק שמיועדים לאותיות לטיניות גדולות.
Caps figures - מספרים בגובה האותיות הגדולות (בבמקרים בהם זה לא גודל ברירת המחדל).
Localized Forms - תווים שהותאמו לשפה מסויימת.
ויש גם את ה־Slashed Zero שזה בגדול אפס עם קו אלכסוני החוצה אותו כדי שלא ייראה כמו האות הלטינית O.

אז איך משתמשים באופן־טייפ פיצ'רז האלה?

התמיכה באופן־טייפ פיצ'רז משתנה מתוכנה לתוכנה. מחשבי מקינטוש תומכים בחלק נכבד מתכוּנות האופן־טייפ. בתוֹכנות: TextEdit, Pages, Keynote וכל תוכנה אחרת המשתמשת במנוע רינדור הטיפוגרפיה המובנה של OSX (כמו למשל Sketch), תוכלו להשתמש באופן טייפ פיצ'רז.

אם אתם אנשי פי־סי (זו לא בושה) תוכלו למצוא תמיכה של OpenType Features בתוכנות האופיס למיניהם (וורד ופאואר־פויינט בעיקר) החל מגרסת 2010.

ל־Creative Cloud של חברת Adobe יש תמיכה מצויינת של תכוּנות אופן־טייפ וזו מתעדכנת ומשתפרת עם כל עדכון. תמיכה לא רעה יש גם לתוכנת הרטרו Quark Xpress אם שמעתם עליה.

המדריך הבא יתייחס לשימוש בתכוּנות האופן־טייפ בתוֹכנות אינדזיין, אילוסטרייטור ופוטושופ של אדובי.

לא כל הפונטים משוכללים

כמו שכתבתי למעלה, רק פונטים מסויימים כוללים OpenType Features אז לפני שאתם בודקים איך הפיצ'רים האלה עובדים בתוכנות הגרפיות כדי שתבחרו פונט שאכן כולל מספר פיצ'רים. מתוך קטלוג הפונטים שלנו – אלה כוללים אופן־טייפ פיצ'רז: אלמוני חדש, אלמוני חדש צר, מקומי דו־לשוני, פלוני, פלוני־יד אטלס פרו, שלוק, אפקמכמורתמכמורת מעוגלמוגרבי (2.0+) ונוילנד (2.0+). בעמוד של כל פונט מצויינים האופן־טייפ פיצ'רז שהוא כולל. אם יש ברשותכם אחד מהפונטים הללו זכיתם. אם אין לכם אתם מוזמנים לרכוש או לבקש מאיתנו לנסות אותם. ב־99% מהמקרים אנחנו נענים בחיוב.

לכל תוכנה יש דרך אחרת להפעיל את האופן־טייפ פיצ'רז ולהשתמש בהם. אם לא יצא לכם להשתמש בפיצ'רים האלה עד כה - אל תבהלו! בשביל זה הכנו לכם מדריך. ייקח לכם בדיוק 5 דקות של ריכוז כדי להבין מי נגד מי ואיפה מוצאים את כל הגודיז הטיפוגרפיים האלה. כשתגיעו לסוף הכתבה, ובהנחה שיש לפונט שלכם אופן־טייפ פיצ'רז - לנצח תוכלו לעשות להטוטים טיפוגרפיים בעזרת אותיות.

המדריך הזה מתייחס לשלושת התוכנות: אינדזיין, אילוסטרייטור ופוטושפ בגרסא 2017 של Adobe CC. הפיצ'רים קיימים גם בגרסאות ישנות יותר אבל לא בהכרח באותם מקומות ובאותה רמת תמיכה.

בואו נתחיל

רבות הדרכים לגשת לכל האופן־טייפ פיצ'רז של הפונט. מבין שלושת תוכנות אדובי הרלוונטיות - בכל תוכנה הגישה תהיה מעט שונה. בואו נתחיל ממה שאחיד בין כל שלושתן - פאנל ה־Glyphs (שאתם בטוח מכירים). נפתח אותו דרך התפריט TypeGlyphs או WindowGlyphs. כאן בחלון נוכל ללחוץ לחיצה ארוכה על תווים שיש להם חץ קטן בצד ימין למטה כדי לראות את הגרסאות האלטרנטיבות של האות. כאן לדוגמא בפונט שלוק:

חלון ה־Glyphs בתוכנות אינדזיין, אילוסטרייטור ופוטושופ

חלון ה־Glyphs בתוכנות אינדזיין, אילוסטרייטור ופוטושופ

אופציה נוספת ונוחה במיוחד שהתווספה לא מזמן לתוכנות פוטושופ ואילוסטרייטור: לסמן אות אחת, ובמידה מופיע מתחתיה קו עבה בצבע תכלת או אפור - זהו סימן משמיים שיש לה תווים אלטרנטיביים ונוכל לבחור מביניהם ישירות דרך תפריט התווים החביב שנפתח. כך זה נראה, למשל, בסימון של 0 בפונט אטלס פרו:

opentype-2

בחירת תווים חלופיים באופן נקודתי

 

אילוסטרייטור

ל־Illustrator יש פאנל ייעודי בשם OpenType. הוא נשלף דרך התפריט: Window → Type או בעזרת קיצור המקלדת Ctrl/⌘+Shift+Alt+T. האייקונים ה"דלוקים"/בהירים מסמנים שהפיצ'ר קיים בפונט. כדי להפעיל או לכבות פיצ'ר פשוט נסמן את הטקסט שלנו ונלחץ על האייקון של הפיצ'ר. כה פשוט. את אופצית ה־Small Caps, יחד עם עוד כמה פיצ'רים נוספים נמצא בפאנל ה־Character המוכר.

opentype-illustrator

פאנל האופן־טייפ באילוסטרייטור

 

פוטושופ

המפתחים של Photoshop עשו לנו חיים קלים והחליטו לשים את כל הפיצ'רים באשר הם בתחתית פאנל ה־Character. אין יותר נוח מזה:

opentype-photoshop

פאנל ה־Character בפוטושופ

ואם בפוטושופ עסקינן - ערן שטרן יצר בעקבות הכתבה מדריך מצולם נהדר שמסביר בצורה מאד נעימה איך להשתמש באופן־טייפ פיצ'רז בתוכנה המדוברת. חלק ממה שהוא מסביר שם תקף גם לתוכנות האחרות של אדובי.

 

אינדזיין

ב־InDesign לחיצה על אייקון התפריט הקטן מימין למעלה בפאנל ה־Character ואח"כ בחירה ב־OpenType תציג את כל תכונות האופן־טייפ הקיימות בפונט [אלו שאינם בתוך סוגריים].

opentype-1b

פאנל ה־Character באינדזיין

בנוסף, החל מגרסת 2017 התוסף לו אייקון קטן וחמוד בתחתית חלון הטקסט - במידה ויש לפונט אופן טייפ פיצ'רז רלוונטיים. לחיצה עליו תציג את האופציות שיש לנו. חפשו את ה־"O" הנטויה.

בונוס: לאינדזיין יש פאנל שימושי וחביב שלמעשה אינו פיצ'ר אופן־טייפ אבל בטוח תשמחו להכיר אותו - כלי "מיקוד הניקוד" (Diacritics Position). הפאנל מאפשר למקם את הניקוד של הפונט לפי טעמו האישי של כל מעצב. זה שימושי במיוחד לפונטים מדור מעט ישן יותר שבגלל מגבלות טכנולוגיות לא זכו לניקוד אופן־טייפ (ניקוד מְתֻּכְנַת). בפונטים חדשים, לעומת זאת, ניקוד אופן־טייפ היא תופעה נפוצה יותר, וגם בפונטים המנוקדים כהלכה, הפאנל הזה יאפשר לכל אחד להתאים את הניקוד למיקום המדויק לפי טעמו האישי. דרך התפריט הראשי: Window → Type שלפו את מיקוד הניקוד ופצחו בריקוד.

diacritics

חלון Diacritics Position באינדזיין

 

לגבי תוכנות אחרות של אדובי

בשאר התוכנות של אדובי לא קיימת תמיכה מובנית באופן־טייפ פיצ'רז (נכון לגרסת CC2017). באפטר־אפקטס - אפשר לנסות לכתוב בפוטושופ ואז להעתיק ישירות לתוך אפטר־אפקטס והכל יגיע כמו שצריך (למעט ליגוטורות). בפרמייר־פרו הטכניקה הזו לא תעבוד ותצרכו לייצא־ולייבא כ־Smart Object.

 

תוכנות Native של Mac OSX

תוכנת Sketch, שצוברת פופולריות בשנים האחרונות, משתמשת במנוע הטיפוגרפיה של מקינטוש. התמיכה בחלק  מהאופן־טייפ פיצ'רז קיימת, אך הגישה אליהם והשימוש בהם לא מאד נוחים ביחס לתוכנות הנ"ל. אתם שואלים איך ניגשים לפאנל ה־Fonts המובנה של המק (OSX)? זה פשוט: FormatFontsShow Fonts או בקיצור T+⌘. תוכלו להשתמש באותו פאנל בדיוק גם בתוכנות TextEdit, Pages, Keynote ועוד.

mac

פאנל הטיפוגרפיה המובנה ב־Mac OSX

 

מה לגבי וובפונטס?

אם בטקסט־חי אינטרנטי עסקינן ודאי תשמחו לשמוע שכיום יש תמיכה מצויינת באופן־טייפ פיצר'ז ב־Webfonts הודות ל־CSS 3. לא אשקר לכם, ייתכנו בעיות פה ושם אבל התמיכה הולכת ומשתפרת וכיום תוכלו להשתמש כמעט בכל הפיצ'רים שפורטו בתחילת הכתבה באתרים שלכם. אם מעניין אתכם לשמוע קצת מונחים תיכנותיים - לפקודת ה־CSS קוראים, לרוב, font-feature-settings, וסופר פשוט להשתמש בה:

css

בדוגמא הזו אנחנו קוראים לפיצ'ר הליגטורות ומפעילים אותו (1 או on להפעיל, 0 או off לכבות). במקרה הספציפי הזה פיצ'ר הליגטורות מופעל (כמעט) תמיד בדפדפן כברירת מחדל אז אין הכרח אמיתי לקרוא לו, אבל זה הסִינְטַקְס בשביל להפעיל פיצ'רים - בתנאי שהם קיימים בפונט. עוד דבר שאתם צריכים לדעת זה שלחלק מהפיצ'רז יש פקודות CSS ספציפיות שעדיף להשתמש בהן - למשל במקרה של הפעלת הליגטורות מומלץ דווקא להשתמש בפקודת font-variant-ligatures ותבוא עליכם הברכה. אבל כאן אנחנו כבר ממש נכנסים לסמנטיקה תיכנותית (שזה דבר מבורך אבל לפורום אחר) ולכן הכי טוב פשוט להתעדכן מכאן לגבי איזה פקודת CSS מתאימה לאיזה פיצ'ר. כאן יש רשימה של הפקודות שאפשר להפעיל בקוד.

 

 

סרטון על הפעלת האופן־טייפ פיצ׳רז בפונט מקומי דו־לשוני.

 

טוב זה היה ארוך

אם יש לכם הערות, בקשות, ביקורות או מחמאות תרגישו חופשיים לשתף ולהשתתף בדיון.

תודה לערן שטרן ולשביט יעקב על העזרה בהכנת הכתבה.

למטיבי הלכת, הנה כמה קישורים למקורות נוספים:

מדריך לתכונות אופן־טייפ בתוכנת אילוסטרייטור
עבודה עם חלון ה־Glyphs
מדריך לכונות אופן־טייפ בתוכנות Office 2010
הכרות אם אופן־טייפ פיצ'רז באתר איי לאב טייפוגראפי
OpenType בויקיפדיה בעברית ובאנגלית
אופן־טייפ פיצ'רז לוובפונטיםfont-feature-settings, וגם זה


Ù הוספת תגובה

9 תגובות

תגובות פייסבוק