בוגרים עברית רב־מגדרית – אותיות עבריות חדשות המאפשרות כתיבה וקריאה רב־מגדרית

מיכל שומר, סטודנטית ב־HIT, בחרה לנסות ולעדכן את השפה העברית כך שתאפשר כתיבה וקריאה במבחר רב של זהויות מגדריות

מאת

עברית רב־מגדרית היא מערכת של אותיות עבריות חדשות, המאפשרות קריאה וכתיבה רב־מגדריות. לעברית הרב־מגדרית שתי מטרות מרכזיות: הנכחת הנשים בשפה העברית באופן ויזואלי, ויצירת מרחב חדש לזהויות מגדריות א־בינאריות. בנוסף, עוצב סימן ניקוד רב־מגדרי להקלה בקריאה.

ניגשתי אל הפרויקט מתוך ההבנה שהשפה העברית היא שפה פטריארכלית, שבה במקרים רבים הנשים מודרות מהשיח, כך שמצאתי שאני בעצמי לעיתים לא נוכחת בו. בנוסף, בעברית ישנה חלוקה ברורה בין גבר לאישה – ואין מקום לרצף המגדרים שביניהם. אם לפשט את הדברים, חשתי שישנה חוסר הלימה בין השפה ובין מי שהיא מייצגת בסופו של דבר. בפרויקט הגמר קיוויתי "לעדכן" את השפה כך שהיא תבטא אפשרות חדשה לייצוג מלא של סקאלת המגדרים בקריאה וכתיבה.

בתהליך המחקר, בהנחיית ג'ודית אשר, עסקתי בשאלות כמו היכן השפה העברית מגבילה ואיפה היא דווקא מאפשרת? למה חשוב לייצר מרחב רב־מגדרי בשפה העברית? מי מוצא/ת עצמה/ו מודר/ת בעברית של ימינו? העבודה על הפרוייקט הייתה עבורי טיפוגרפית במהותה: חיפשתי וחקרתי את צורניות האותיות באופן ידני, תוך מתיחה של גבולות השפה וגבולות הקריאות לסירוגין.

חיפשתי וחקרתי את צורניות האותיות באופן ידני, תוך מתיחה של גבולות השפה והקריאות לסירוגין.

בחנתי מגוון רב של מקורות - החל מראשיתה של העברית והלשונות מתוכן התפתחה, דרך ההסתכלות על גופנים עבריים ישנים וחדשים, מסורתיים ומודרניים ואופן פיתוחם, וכלה בתרגילים וניסויים טיפוגרפיים שהובילו את תהליך היצירה. הבעיה המהותית הייתה - כיצד אני יכולה ליצור סימן חדש בעברית – כזה שיהיה בעל משמעות ברורה רב־מגדרית ושיהיה חלק אינטגרלי מן האות העברית.

מתודות שונות נבחנו במסגרת תהליך העבודה. בין הפתרונות החזותיים נבחנו אפשרויות של חיבור תווים, שימוש בניקוד, התבוננות בטעמי מקרא, משחק עם צורת האות, גובהה, כיוונה, מיקומה בשורה, יצירת אות או סיומת קבועה, ויצירת אייקון חדש הנפרד ממערכת האותיות. עוד נבחנו פתרונות של הדגשה, החסרה, הבלטה והתחקות אחר האותיות הקיימות זה מכבר במילה, ובמיוחד לגבי פוטנציאל ה"הרחבה" הגלום בהן.

בנוסף נבחנו פתרונות כגון הדגשה והחסרה של אותיות המילה, אך במיוחד מחקר על פוטנציאל ה"הרחבה" הגלום בהן

האותיות החדשות עוצבו לשני גופנים עבריים קלאסיים: פרנק ריהל (בגרסתה של הגילדה) ונרקיס בלוק (בגרסת פונטף). שני הפונטים נבחרו כמצבי "קצה" יומיומיים, תשתית להמשך: פונט סריפי וסן־סריפי, שניהם פונטים וותיקים שנמצאים בשימוש נרחב בנוף העברי, כהצעת הרחבה למעצבים אחרים שיכילו את העקרונות על גופנים נוספים.

בסופו של התהליך עיצבתי אותיות חדשות שבעזרתן יצרתי והרכבתי מילים ומשפטים, והענקתי להם משמעות חדשה, ובה הזדמנות לייצר שוויון בין נשים לגברים, וכן לתת מקום לכל סקאלת המגדר.

עמוד פייסבוק של הפרויקט

מערך האותיות החדש בפונטים שונים (פרנק־ריהל מימין ונרקיס בלוק משמאל)


הוספת תגובה

105 תגובות

05
הילה טוב

נפלא! מרתק וחשוב ופורץ דרך. אל תשאירי את זה "עבודת גמר". קחי את זה אל העולם האמיתי. למקלדות שלנו, לספרים... אם את צריכה עזרה, תגידי

17
לבארית

אני רוצה לברך על נקודת ציון פורצת דרך בתחום הטיפוגרפיה העברית...
את נגעת בגאונות.
הזכיר לי את שיעורי הטיפוגרפיה של אבי אייזנשטיין ואילן מולכו בבצלאל של שנות ה80...
מאחל פריצה יישומית לכל המקלדות הוירטואליות, ובקרוב.

27
יפעת לביא

כל הכבוד למפתחת על היצירתיות. למרות זאת, יש לומר כי הצורות האלה הופכות את הקריאה למסורבלת מאוד. אמנם כאן ישנה התלהבות, אך אני בספק.

כן , מענין מאוד ויצירתי
אבל השפה עברית היא לא ככל השפות, היא קיימת על 4 רבדים של משמעות ויש לה יחודיות כשפה שבנויה להרחיב את המודעות ולהבין את החזון שלה שהוא החזון של היהדות.
אני רוצה להאמין שהתוספת החדשה והמעניינת לא תיגרע.

30
עדידוש

השאיפה לשיוויון היא טובה אבל כל המשנה אות אחת בשפה העברית כאילו שינה עולם ומלואו. כדאי להיות זהירים בזה מאוד, השפה שלנו היא הרבה יותר ממשחק מילים.
ואף על פי ששיוויון דבר חשוב הוא, להבחין בהבדלים בין איש לאישה זה דבר חשוב לא פחות.
ויתרון יש לשפה שלנו שיש בה הבחנה בין אישה לאיש ולא כשפות האחרות שאינן מעניקות כלל יחס מיוחד למין הנקבי.
אז אם כבר לשנות - עדיף שישנו את הכללים באקדמיה ללשון (בקשר לאיך לבטא צורת רבים) מאשר לשנות את האותיות, שהן אבני יסוד של תרבותינו.

31
שאול

בשתי מילים: טרלול פרוגרסיבי. בקצת יותר מילים: אכן, העולם מחולק למינים (ולא ל"מגדרים"), השפה העברית עברה את פרעה ותעבור את ממשיכי דרכו הליברלים.

  34
  מחיי השפה העברית

  חמודי, העברית שאתה מכיר לא היתה בזמן הפרעונים. העברית לא ״עברה״ את פרעה, היא השתנתה והתאימה את עצמה. אנשים כמוך רצו להשאיר את העברית כשפה מתה שרק כותבים בה. למזלנו, היו אנשים שלא נכנעו לקיבעונות מדכדכים, ורצו לשנות ולהחיות את השפה.

  35
  עמוס מדר

  "בשתי מילים: טרלול פרוגרסיבי. בקצת יותר מילים: אכן, העולם מחולק למינים (ולא ל"מגדרים"), השפה העברית עברה את פרעה ותעבור את ממשיכי דרכו הליברלים."

  כשאתה בוחר לדבר על טרלול כדאי שתגלה לפחות הבנה בסיסית בתחום שבו בחרת להדגים את בורותך ויכולת לוגית מינימלית, פן יתקבל, חלילה, הרושם שהפוסל במומו פוסל.

  ראשית, אם אומנם "העולם מחולק למינים" - זו הצדקה נהדרת לכך שהשפה תשקף זאת, ולא תהיה שפה פרימיטיווית ונעדרת יכולת דיוק, שבּה ה"סתמי" הוא זכר, באופן שמוחק את כל שאר המינים (יש הרבה יותר משני מינים ביולוגיים, אגב, אם אתה מתעקש להיצמד למין ולא למגדר).

  מעבר לכך, השפה היא משרתת, לא גבירה. השפה צריכה *לשרות אותנו ואת מה שאנחנו רוצות לומר* ולא להפך. היא כלי. אם חסרה לנו מילה אנחנו ממציאות אחת חדשה או שואלות אחת משפה אחרת. איננו יושבות ואומרות - הו, לא, בזמן פרעה הקדוש לא הייתה מילה כזו, ולכן לנצח ניאלץ להשתמש במה שיש. שלא תעזו לומר 'מחשב'!

  וכמו במילים כך גם בדקדוק. אילו היית מבין משהו בתחום הלשונות - and clearly you're not - היית יודע שכל השפות כולן (למעט המתות, כמובן) נמצאות ב*תהליך מתמיד ונצחי של שינוי המבוסס על הבחירות של קהילת הדוברות והדוברים וצרכיה הלשוניים*. זהו הכלל הנורמטיווי היחיד שקיים בתחום השפות.

  אז די עם ההיסטריה, מותק.

37
יוחאי

מיותר.
ההנחה שהשפה פטריארכלית היא שגויה.
בניגוד לשפות האירופיות בהן יש זכר/נקבה/כללי
בעברית אין באמת זכר. רק נקה /כללי.

אם נורא רוצים לעשות שויון, נוותר על מין נקבה.

46
צבייה פרידמן

יצירתיות במיטבה! שאפו!
בעזרת העלאה לתודעה הציבורים נוכל להשיג שיוויון הזדמנויות וצדק חברתי- בקיצור, בשאיפה לחברה בריאה ומשגשגת.

54
נש

ווואוו ענקי וכל הכבוד, ממש, השפה העברית היא אחת השפות הכי ממוגדרות בעולם והכי מזיקה לנשים, זה זועק לשינוי, אני ממש שמחה על החידוש והלוואי והוא יפרוץ ויצליח, יש מלא דוגמאות שמקטינות נשים בשפה ואולי עם השינוי הזה זה גם יעלם מין העולם (למשל המילה מכשף לגבר=המשמעות חיובית,אין במילה משהו רע לעומת זאת מכשפה לאישה=משמעות שלילית כמו קללה. עוד דוגמא לא אומרים "הוא כלב" לגבר אבל כן אנחנו שומעים "היא כלבה" לאישה ויש עוד מלא דוגמאות כאלה..(מלא)..... כשלא תהינה הטיות מגדריות בשפה, זה ישפיע על כל התרבות והחברה והיחס לנשים.

  59
  שלומצי

  הי, יש גם כאלה שלא רוצים לוותר על המיגדר שלהם😉😃
  הרעיון פה הוא שכל אחת יוכל לקרוא מהמקום שלה זה כל הקטע🤷‍♀️
  וזה באמת גאוני. יש מדרש שאומר שכשהמשיח יבוא כולם ישמעו אותו לפי המגדר שלהם... זה ממש באותו קונספט

73
ירון גנד

וואוו, כדיסלקטי שלקח לו שנים להתמודד עם האותיות הקיימות, כמעט בכיתי מלנסות לקרוא את זה. אני ממש מקווה שזה לא יתפוס כי זה גזר דין מוות עבורנו

  75
  יאיר

  גאוני. מקורי. עבודת גמר מעולה!
  אבל -
  - מדיר דיסלקטים
  - מדיר קוראים שרוצים רק לרוץ בקריאה
  - מדיר אנשים מבוגרים או אנשים פשוטים שלא מבינים מה קרה לאותיות בעיתון שלהם.
  בקיצור, אמנות - כן, פרקטיקה - לא.

76
חן

שטויות של היפסטרים תל אביבים.
די עם הנקודה במקום לוכסן ודי עם מגדר במקום מין.
מין הוא דבר מדעי, אמפירי, בר הוכחה.
מגדר הוא המצאה של אנשים מבולבלים שמחפשים איך להרגיש מיוחדים.

84
אופק

מגניב, יהיה נחמד להשתמש בזה
אני מכיר משהו דומה גם עם ספרות שעוזר לחשוב על חיבור וחיסור בצורה יותר מדויקת. תודה

86
צבי

רעיון יפה והתחלה טובה.
עדיין יש עוד הרבה מה לעשות והפונט הזה עם כל יופיו, מהווה אך ורק סימן דרך.
המזל הוא שזו התחלה יפייפיה של סימן דרך.

  96
  ריאליסט

  אני דיי בטוח שהתלמידות שלך לא מרגישות מודרות בגלל השפה. אולי זה בגלל שלאף אחד חוץ מלפרוגרסיבים מטורפים אכפת מדברים כמו איך השפה מדוברת או נכתבת.
  את רוצה שהתלמידות שלך לא תחושנה שהן מודרות על ידך? אז אל תעשי את זה. פשוט וקל! רעיון מהפכני! להתייחס לאנשים פשוט כמו שהם ולא ללכת על קליפות ביצים כדי חלילה לא לפגוע ברגשות. כי העולם כולו פשוט כדור צמר נעים למגע מלא בחדי קרן שרק רוצים לשחק. פשוט מטריף על מה אנשים מבזבזים את הזמן שלהם בפיתוח במקום להתעסק בדברים חשובים יותר.

97
ריאליסט

הדבר הכי פחות נחוץ כרגע בעולם בערך אחרי עוד סמארטפון.
חברים, זאת השפה, יש רק שני מינים בעולם ועל זה השפה מבוססת. אתם תמיד יכולים לדבר אנגלית, שם אין הבדל בין זכר לנקבה בהמון מקרים.

98
שי

תהליך ורעיון יפים מאוד, התוצאה הסופית לא מוצלחת כפונט שמיועד לקריאה, אולי כעבודת אמנות או כפוסטר. המטרה העיקרית של עיצוב טקסט היא לשרת את הקוראים, ומה שהפונט הזה עושה הוא בעצם לייצר טקסט משובש ולא קריא שאין דרך סבירה לפענח אותו, וזה בעצם אנטי-עיצוב (מעבר למבחן הקורא הסביר, יש גם דיסלקטים שעבורם פונט כזה הוא שיבוש חמור עוד יותר).
עברית היא שפה מגדרית וזה מצב נתון שעיצוב פונט לא יכול לפתור. זה פתרון קוסמטי לבעיה מהותית. היה הרבה יותר נכון לפתח שפת דיבור נייטרלית שתתאים לשני המגדרים.

103
מקס

האמת שהמימוש של הפונט למקלדת קל מאוד. כמו בשפה האנגלית (ושפות דומות) שיש אות גדולה ואות קטנה באותו מקש במקלדת כך גם כאן ניתן לשייך את את ההטיות של האותיות הקיימות תחתן.
כך שלחיצה על shift תאפר הקלדה של הואריאציות השונות של האותיות א, ד, ה, ו, י, מ, נ, ו-ת.
צריך רק משהו שיכתוב את הקוד.

104
מלי לוינסון

רעיון מענין ויצירתי אך בסופו פתרון חלקי בלבד שמשרת את הכותב/ת אבל מותיר בעינו את ההבחנה המיגדרית בשפת הדיבור והקריאה- אמנם הקורא /ת י/תקרא לעצמו/ה את המילה לפי מינו/ה. אך אם למשל מדובר בהקראה לקהל מעורב???
זה פתרון מעולה לכתיבה פירסומית שמטרתה ליצור פניה אישית לכל קורא/ת - כך כל אחד/ת יקרא באופן טבעי לפי מינו/ה.
נותרת בעינה שאלת משמעות וחשיבות ההבחנה המיגדרית בשפה שהיא השאלה החשובה....

105
גלי טליוסף

מדהים מדהים מדהים! מדהים כמה כוח יש לעיצוב במחאה, ביקורת ושינוי אמיתי תודעתי! הלוואי וזו היא התחלה של השינוי. עיצוב מרגש ונוגע ללב! תודה לך!