העזבון של איתמר דוד שקם לתחייה בשכונת נווה־שאנן

כרזות מקוריות, סקיצות והדפסים נדירים של איתמר דוד התגלו בעיזבון של בעלת בית קפה בתל־אביב, שהחליטה להציגם במיני־תערוכה שנפתחה בימים אלו

נאווה, בעלת בית הקפה "גלריה לקפה" בשכונת נווה־שאנן בתל־אביב, גדלה בילדותה בשכונת רחביה בירושלים, בשכנות לסטודיו של איתמר דוד, המעצב והטיפוגרף שכנראה שכבר שמעתם עליו, ולו רק בגלל פונט "דוד" האלמותי שעיצב. כשעזב לניו־יורק בעקבות הצעת עבודה שקיבל בשנת 1953, השאיר חלק מן החומרים שעבד עליהם בסטודיו, כנראה מתוך מחשבה שייתכן ויחזור בתקופה מאוחרת. כאשר התברר שדוד לא יחזור, והסטודיו הושכר לבעלים אחרים, אספו אמה וסבתה של נאווה חלק מן החומרים, כולל מסמכים אישיים, ולקחו אותם למשמרת בביתם. כילדה, נאווה זוכרת שהשתמשה לעיתים בצידם החלק של כמה מהפוסטרים כדפי ציור, כך שאם תבקרו בתערוכה תוכלו לבקש להפוך את אחת מן הכרזות ולראות את אחד מציורי ילדותה.

לפני שנים אחדות, לאחר פטירת הוריה, גילו נאווה ובעלה את העזבון ששימר את עבודותיו של איתמר דוד, וביניהן בעיקר כרזות וחומרי תעמולה שעיצב בשביל ארגון ההגנה ובעבור מוסדות המדינה החדשה. בעזרת שני אבני, מומחית לעבודתו של דוד, ומנהלת הארכיון שלו ברוצ'סטר בניו־יורק, אצרו בעלי בית הקפה את העזבון לתערוכה בנושא קום המדינה והשיקו אותה בימים אלו, לכבוד יום־העצמאות ה־74 של המדינה.

בתערוכה תוכלו לראות כרזות שעיצב דוד כשעמד בראשות המחלקה הגרפית של ארגון ההגנה, ומספר כרזות בנושאים אזרחיים כגון קריאה להתחסן כנגד 'טיפוס המעיים'. על חלק מן הכרזות ניתן אף לראות הערות בכתב ידו של איתמר דוד. מי שיזדרזו ויגיעו לתערוכה בתקופה הקרובה יוכלו לקבל גלוית דואר עם הדפס של אחת מן הכרזות.

המיני־תערוכה מוצגת בגלריה לקפה, ברחוב צ'לנוב 25 בתל־אביב, החל מימים אלו, וככל הנראה למשך כל חודשי הקיץ.

 

 


הוסף/י תגובה

6 תגובות