״דגל״ – תערוכת דגלים חלופיים למדינת ישראל

תערוכה חדשה שתעלה בשבוע העיצוב בירושלים, באוצרות משותפת של שי בן ארי וזוהר דביר, בוחנת את מושג דגל המדינה באמצעות חלופות שעיצבו יוצרים מכל הארץ

את הסיפור על עיצוב דגל ישראל נדמה שכולנו שמענו בין גן חובה לסיום בית הספר היסודי, לפחות כמה פעמים. למי שכבר שכח, ננסה לעשות תקציר מהיר שיזכיר כי הפסים יובאו מן הטלית, ומגן הדוד, ובכן, ממגנו של המלך דוד, עליו התנוסס סמל זה. על אגדה אורבנית זו יחלקו חוקרים רבים, אך בסופו של דבר היה זה דוד וולפסון וצו השעה שהביאו אותו להזמין דגל שכזה לקראת הקונגרס הציוני בבזל:

בפקודת מנהיגנו הרצל באתי לבזל, כדי לעשות את כל ההכנות לקונגרס הראשון. בין השאלות הרבות שהעסיקוני אז הייתה אחת... באיזה דגל נקשט את אולם הקונגרס? מה הם צבעיו?... והנה הבהיק רעיון במוחי: הרי יש לנו דגל. לבן כחול. הטלית אשר בה נתעטף בתפילתנו - טלית זו היא סמלנו. נוציא נא את הטלית מנרתיקה ונגולל אותה לעיני ישראל ולעיני כל העמים. הזמנתי אז דגל כחול לבן ומגן דוד מצויר עליו. וכך בא לעולם דגלנו הלאומי.

כעבור שבעים שנה מאז קביעת הדגל של וולפסון בחוק הישראלי, כדגלה של המדינה שזה עתה קמה, נדמה כי הסמל הגרפי שייצג רוח יהודית־ציונית־חלוצית מתרחק מן המציאות הישראלית היומיומית. התערוכה שתיפתח בבית אליאנס באה לבחון מה טבעו בנו אותם שבעה עשורים? ואולי אף לשאול – לאן אנחנו ממשיכים מכאן? וכך, באוצרות משותפת של שי בן־ארי וזוהר דביר, הוזמנו יוצרות ויוצרים מכל התחומים, לבחון את מושג הדגל במדינת ישראל דרך הצעת אפשרות חלופית לנתון הקיים, בהגבלה של הדפסה על בד במידות שוות לכל היוצרים.

המשתתפים:

אביגיל רוביני, אברהם קורנפלד, אוהד חדד, אורטל ברמלר, אורן פישר, איציק רנרט, איתי רווה, אריאל קוצר, ג׳ודית אשר, גל לשם, דימה קורמה, דן ריזינגר, יהלי זיו, יואב פרי, יעל שנברגר (אתא), מאיה בר יהודה, נואל ערפאת, נועם נוי, ניר שקד, סטודיו גרוטסקה, סטודיו דניאלוניר, סטודיו רה-לבנט, עובדיה בנישו, עודד בן יהודה, עידו בק, עלמה נאמן, עמית ברוך, קובי לוי, קובי פרנקו, רוני לוית, שושקה (זאב אנגלמאיר), שני דבורה, שרון אתגר, PESH ,Muslin Brothers (ליאור בנטוב).

בית אליאנס (רחוב כי''ח 5, ירושלים)

פתיחה: יום שישי, 8.6.18 בשעה 10:00←16:00
נעילה: 28.6.18

פרטים נוספים באירוע בפייסבוק

 

כמה מהדגלים שיוצגו בתערוכה

דן ריזינגר
אחד המשולשים של מגן הדוד מוקדש לזכר השואה ומלחמות ישראל (בצהוב ואדום).

 

קובי פרנקו

 

קובי לוי

 

אריאל קוצר
דמוקרטיה - תזכורת לחיבור בין השונים, כולם שווי ערך, והכח ועוצמה ביחד הזה.

 

סטודיו גרוטסקה

 

נואל ערפאת
עצמאות - פעולה להנצחה של רוח ערבית, פלסטינית, חדשה דרך ייצוג מובלעות בלבן.

 

עודד בן־יהודה
הטלית כדגל.

Pesh (ליאור בנטוב)
שלום - שלום עם האדמה כגורם אוניברסלי מאחד.

 

אברהם קורנפלד
תרבות של 'לנצח נאכל חרב' - מבוסס על תמרור אזהרה של ׳איזור פיצוץ לפניך׳.

 

סטודיו רה-לבנט (אמנון אילוז ודר לאור)
אוטופיה. מורכב מ־36 דגלים אוטופיים המייצגים שלום בינלאומי. מופיע גם בתמונת הקאבר.

 

שני דבורה