12 פונטים חינמיים בעברית

בדרכה להשתלט על העולם גוגל שחררה היום 12 פונטים עבריים חדשים שהיא הזמינה מכמה טיפוגרפים ישראלים מובילים. מהם הפונטים החדשים? אנחנו כאן לעשות לכם סדר

גוגל העלתה היום גרסא חדשה לאתר גוגל פונטס ויחד איתו השיקה 70 פונטים חדשים (רובם בשפות לא לטיניות) - וביניהם 12 פונטים חדשים בעברית לשימוש חופשי. פרויקט גוגל פונטס הוקם בשנת 2010 ע״י גוגל וצבר תאוצה אדירה בזכות הפונטים החינמיים הרבים שהופצו דרכו. כיום כ־15 מליארד אתרים משתמשים בפונטים של הפרויקט על בסיס יומיומי. כל הפונטים בגוגל פונטס משוחררים לשימוש חופשי - רובם ברישיון OFL, חלקם ברישיונות חופשיים אחרים - מה שאומר, בגדול, שאתם יכולים להשתמש בהם לכל שימוש שתרצו (אפילו לא צריך לתת קרדיט). רק אסור לכם למכור ולהפיץ אותם או לסגור ולשחרר אותם מחדש תחת שם אחר.

google-fonts-2

אתר גוגל פונטס החדש שעלה היום כולל עיצוב חדש ונקי וכמו כן שיפורים קטנים של הממשק והתצוגה כמו החלפת צבעי התצוגה ומיונים אינטואיטיביים יותר. שיפור ממשק נחמד שיורגש לנו - הגולשים מישראל - הוא שהאתר החדש מציג את סדר הפונטים בהתאם למדינת הגולש. כלומר אם אתם גולשים מישראל יקודמו פונטים הכוללים עברית לתחילת הרשימה. פיצ׳ר חביב נוסף הוא המלצות על שילובי פונטים לפי טרנדים שגוגל מזהה ברחבי הרשת. נניח לרגע את שיפורי הממשק בצד ונעבור לסקור את הפונטים החינמיים חדשים שהצטרפו לקטלוג. הנה הרשימה שלהם. לפי סדר אקראי.

לאתר Google Fonts החדש: fonts.google.com

 

frank-ruehl-libre

פרנק ריהל ליבר (Frank Ruhl Libre)

עיצוב: ינק יונטף

גרסת קוד פתוח של הפונט הקלאסי פרנק ריהל - שהוא לא עוררין הפונט העברי הנפוץ ביותר כיום לדפוס. פרנק ריהל עוצב בשנת 1908 ע״י רפאל פרנק בשיתוף עם בית היציקה אוטו ריהל עבור ה־C. F. Rühl foundry of Leipzig. הגרסא הסופית של הפונט יצאה לאור ב־1910. הפונט הותאם למטרות וביקוש של דפוס מודרני של הימים ההם ועוצב כדי להיות קריא בטקסט רץ. לפרנק ריהל יש פרופורציות של אותיות ספרדיות (קווי האופק של האות הם בערך פי 4.5 מקווי הגובה), והוא בוסס על פונטים ונציאנים שהיו בשימוש ע״י המדפיס דניאל בומברג. רפאל פרנק כתב על העיצוב שלו שהוא שואף לשלב בין פשטות הפונט Antiqua עם הנעימות של פונט Fraktur, מה שגרם לו להשקיט את האותיות ולהנמיך את הקונטרסט בין הקווים הדקים לעבים של האות. פרנק ריהל ליבר עוצב ע״י ינק יונטף והותאם לצרכים של ימנו. לפונט המקורי שעיצב רפאל פרנק היה רק משקל אחד ואילו הגרסא החדשה שינק עיצב כוללת חמישה משקלים.

 

 

david-libre

דוד ליבר (David Libre)

עברית: איסמר דוד
בנייה: מאיר סדן

פונט דוד ליבר מבוסס על פונט דוד חדש ששוחרר ע״י חברת Monotype ב־2012. דוד חדש הוא דיגיטציה מודרנית שנעשתה מהשר הטכניים המקוריים של הפונט שעוצבו ע״י איסמר דוד. גוגל עבדו יחד עם מונוטייפ במטרה לשחרר את הפונט תחת רשיון פתוח כדי לייצר גרסא חדשה של הפונט לשימוש הציבור הרחב. הפרויקט כלל עבודה עם העיצובים המקורים של דוד חדש על מנת ליצור גרסא חדשה שתתאים לדרישות של המוסדות הישראלים, מכיוון שפונט דוד הוא הפונט המקורי להתכתבויות ישראליות. חלק מהתווים עודכנו - כמו סמל השקל החדש שעוצב כדי להיות מזוהה יותר. האותיות הלטיניות נלקחו מפונט הפתוח Gentiun והוטמעו בתוך הפונט למקרים שבהם יש צורך בעבודות דו לשוניות. הפונט כולל 3 משקלים, ניקוד, מספרים בשני גבהים שונים וכמה תכונות אופן־טייפ.
הושקעו מאמצים רבים כדי לשמר את העיצוב של האותיות המקוריות של פונט דוד חדש וכמו כן הריווח בין האותיות נשאר זהה. כדי שהפונט יהיה מותאם עם מסמכים שבעבר עוצבו בגרסאת ווינדוס של דוד - גודל האותיות של דוד חדש הוקטנו ב־12.5 אחוז. דבר זה נעשה על מנת למנוע מצבים שבהם מסמך שכבר עוצב בפונט דוד של מייקרוסופט יתפרס על־גבי יותר דפים ויגרום לשבירת שורות לא מתוכננת. עם זאת קחו בחשבון שלא תהיה התאמה מדויקת עם מסמכים שעיצבתם בעבר לפונט דוד של מייקרוסופט, אלא זאת רק הערכה קרובה.
הבנייה של פונט דוד ליבר נעשתה ע״י מאיר סדן והוזמנה ע״י גוגל עבור פרויקט גוגל פונטס.

 

 

 

miriam-libre

מרים ליבר (Miriam Libre)

עיצוב: מיכל סהר

מרים ליבר הוא פונט סנס־סריפי מונוספייס בעברית ולטינית בעל 2 משקלים: רגיל ובולד. האותיות העבריות מבוססות על פונט מרים המקורי, שפורסם בשנת 1908 ע״י רפאל פרנק. גרסא זו, מבוססת על גרסת מרים של הגילדה בה הפרופורציות עוצבו מחדש, אלמנטים לא נחוצים הוסרו, העיקולים עודנו והחליפו את העיקולים הריבועיים והמכניים של הפונט המקורי. האותיות הלטיניות נוספו ע״י מיכל סהר ועוצבו כדי להתאים לעברית ולצורך העכשווי שיש בפונטים דו לשוניים.

 

 

 

varela-round

וַארֶלָה מעוגל (varela round)

עברית: אברהם קורנפלד
לטינית: ג׳ו פרינס

פונט דו־לשוני נקי ופשוט בעל פינות מעוגלות שנותנות לו לוק צעיר ונעים. הפונט שומר על האיכויות הייחודיות שלו בכל גודל - בין אם לכותרות גדולות או לטקסטים קטנים והוא מתאים לווב וגם לדפוס. האותיות העבריות עוצבו ע"י אברהם קורנפלד והאותיות הלטיניות ע"י Joe Prince.

 

 

 

heebo

היבו (Heebo)

עברית: עודד עזר
לטינית: כריסטיאן רוברטון
סגירה: מאיר סדן

היבו הוא פונט עברי ולטיני המבוסס על פונט רובוטו (Roboto). האותיות הלטיניות הן של פונט רובוטו הוותיק (שעוצב ע״י כריסטיאן רוברטון), האותיות העבריות עוצבו ע״י עודד עזר שנעזר במאיר סדן לסגירת הקבצים.
היבו הוא למעשה גרסא חדשה ודו־לשונית של פונט רובוטו שבה האותיות העבריות הן העיקריות - ולכן גובה האות הלטינית מעט שונה מגובה האות של פונט רובוטו.
הפונט עבר הינטינג אוטומטי לעומת רובוטו שעבר הינטינג ידני, כתוצאה מכך איכות הרינדור של רובוטו עלול להיות טוב יותר על גבי מחשבי ווינדוס.

 

 

amatica-sc

אָמַטיק (Amatic SC)

עברית: בן נתן
לטינית: ורנון אדאמס

אמטיק הוא פונט קליל וכיפי שהאותיות הלטיניות שלו עוצבו ע״י Vernon Adams והיה מאד נפוץ בגוגל דוקס. בן נתן הוסיף לפונט את האותיות העבריות כדי שיעבדו לצד הלטינית וכמו כן התאים את האותיות הלטיניות ע״י הרחבת הרווחים בין האותיות על מנת שיתאימו יותר לשפה העברית.

 

 

suez-one

סואץ 1 (Suez One)

עיצוב: מיכל סהר

סואץ 1 הוא פונט תצוגה סריפי דו־לשוני בעל משקל אחד שעוצב ע״י מיכל סהר. העיצוב של האותיות העבריות לוקח השראה מקליגרפיה עברית מודרנית. הפונט גם מתאים לכותרות שצריכות סגנון עכשווי ובולט וגם לטקסטים קצרים וקריאים.

 

 

rubik

רוביק (Rubik)

עברית: מאיר סדן
לטינית: הוברט ופישר

רוביק הוא פונט סנס־סריפי בעל פינות מעט מעוגלות שעוצב ע״י פיליפ הוברט וסבסטיאן פישר מסטודיו Hubert & Fischer כחלק מפרויקט ה־Chrome Cube Lab. בשנת 2015 מאיר סדן עיצב את האותיות העבריות כתוספת לאותיות הלטיניות. זהו פונט בעל חמישה משקלים, הכולל גם אותיות נטויות (Italic). אם אתם משתמשים רק בלטינית - פונט זה יעבוד לכם טוב עם רוביק מונו 1 - פונט מונו ספייס, המבוסס על רוביק.

 

 

asistant

אסיסטנט (Assistant)

עברית: בן נתן
לטינית: פול הנט

פונט עברי ולטיני בעל אותיות סנס־סריפיות עבריות עכשוויות. המשפחה כוללת שישה משקלים - מדק ועד כבד.
האותיות העבריות עוצבו ע״י בן נתן, במטרה שיעבדו טוב עם האותיות הלטיניות של הפונט Source Sans Pro שעוצב ע״י Paul Hunt מ־Adobe Type.

 

 

secular-one

סקולר 1 (Secular One)

עיצוב: מיכל סהר

פונט ״הומניסט״ סנס־סריפי דו־לשוני בעל משקל אחד. המעצבת מיכל סהר עיצבה את הפונט הקליל והמרענן הזה. הפונט מתאים גם לכותרות וגם לטקסטים קטנים.

 

 

alef

אל"ף (Alef)

עיצוב: מיכל סהר, דני מירב
פיתוח: מושון זר אביב וניר ייני

סוף סוף עבר מה־Early Beta - גופן רשת דו־לשוני בשני משקלים שפותח ע"י מיכל סהר, דני מירב, מושון זר אביב וניר ייני ומומן ע"י איגוד האינטרנט הישראלי. (ע"ע פוסט מורחב על פונט אלף)

 

 

לחצו כאן לעוד פונטים חינמיים בעמוד הפונטים החינמיים שלנו

 

ויש גם פונטים בתשלום!

בעוד שהפונטים החינמיים יספקו גרפיקאים רבים, פונטים שתרכשו במיטב כספכם ישרתו אתכם נאמנה במשך שנים רבות. האיכות של הפונטים שלנו היא בלתי מתפשרת הן ברמת העיצוב והן ברמת הגימור והפיתוח. ברכישת פונטים מאיתנו תוכלו לקבל תמיכה מלאה, שירות אישי ממעצבי הפונטים ועדכונים של גרסאות חדשות ללא תוספת תשלום. בנוסף, בעצם קניית פונטים אתם מממנים את פועלם של מעצבי הפונטים המוכשרים שלנו ובכך מאפשרים לנו ליצור עבורכם פונטים חדשים ואיכותיים.

בואו לראות מה יש לנו להציע

 

 

כדאי להירשם לניוזלטר השווה שלנו

תקבלו מספר פעמים בשנה מייל עם עדכונים על פונטים חדשים, מבצעים מיוחדים למנויים בלבד, טיפים למעצבים והמון השראה.

ההרשמה כאן


יש לכם משהו להגיד? השאירו תגובה למטה או הצטרפו לדיון בעמוד הפייסבוק שלנו.


Ù הוספת תגובה

54 תגובות

10
נחמה

תודה רבה רבה על הפוסט!
יש 11 פונטים ברשימה... איפה חסר אחד? (לא כולם חדשים, נכון? 'אלף' כבר הרבה זמן בשימוש גוגל, לא?)
זה אומר שהפונטים האלו חופשיים לשימוש גם לדפוס? אפשר להוריד ולהתקין במחשב?

שוב תודה

20
Out of the box

מדהים מדהים מדהים! שאפו ענק לגוגל! ולרשימה הזאת צריך להוסיף גם את דנה יד ויידישקייט בולד הנהדרים שלכם...

הערה: אם אני לא טועה, הגילדה פרסמו בעבר באינסטגרם תמונה מכנס טיפוגרפיה בח"ול (אולי Typo?). בתמונה היה מסך ובו שמות כל הפונטים שלהם. גם סואז היה שם, ואם אני לא טועה כתבו אותו סואץ. לתשומת לבכם.

45
שואלת

תודה רבה על הכתבה.
שאלה אחת: עוד מישהו נתקל בבעיה עם הפונט היבו (Heebo) ב-word? הוא כותב בסדר גמור אבל כשאני מוסיפה נקודה או פסיק, כל מה שכתבתי נעלם... זה ממש מוזר, אף פעם לא נתקלתי בדבר כזה. ניסיתי להתקין מחדש אבל זה לא עזר.

46
esh

תודה לאאא! אשמח להבין את משמעות המונח "פונט דו לשוני". האם אני מכילה אותו על מלל לועזי? ומה להגדיר כשפה-עברית או אנגלית?
תודה רבה!

52
מירי

הורדתי את הפונט אסיסטנט - כשאני מנסה להשתמש בו בפוטושופ הטקסט יוצא הפוך (יש לי גרסאת ME, פונטים אחרים בעברית עובדים ללא בעיה). רעיון לפתרון? לא רוצה להפוך כל פעם בתוכנה נפרדת...

תגובות פייסבוק