12 פונטים חינמיים בעברית

בדרכה להשתלט על העולם גוגל שחררה היום 12 פונטים עבריים חדשים שהיא הזמינה מכמה טיפוגרפים ישראלים מובילים. מהם הפונטים החדשים? אנחנו כאן לעשות לכם סדר

גוגל העלתה היום גרסה חדשה לאתר גוגל פונטס ויחד איתו השיקה 70 פונטים חדשים (רובם בשפות לא לטיניות) – ביניהם 12 פונטים חדשים בעברית לשימוש חופשי. פרויקט גוגל פונטס הוקם בשנת 2010 על ידי גוגל וצבר תאוצה אדירה בזכות הפונטים החינמיים הרבים שהופצו דרכו. כיום כ־15 מיליארד אתרים משתמשים בפונטים של הפרויקט על בסיס יום־יומי. כל הפונטים בגוגל פונטס משוחררים לשימוש חופשי – רובם ברישיון OFL, חלקם ברישיונות חופשיים אחרים – מה שאומר, בגדול, שאתם יכולים להשתמש בהם לכל שימוש שתרצו (אפילו לא צריך לתת קרדיט). רק אסור לכם למכור ולהפיץ אותם או לסגור ולשחרר אותם מחדש תחת שם אחר.

google-fonts-2

אתר גוגל פונטס החדש שעלה היום כולל עיצוב חדש ונקי וגם שיפורים קטנים של הממשק והתצוגה כמו החלפת צבעי התצוגה ומיונים אינטואיטיביים יותר. שיפור ממשק נחמד שיורגש לנו – הגולשים מישראל – הוא שהאתר החדש מציג את סדר הפונטים בהתאם למדינת הגולש. כלומר, אם אתם גולשים מישראל, יקודמו פונטים הכוללים עברית לתחילת הרשימה. פיצ׳ר חביב נוסף הוא המלצות על שילובי פונטים לפי טרנדים שגוגל מזהה ברחבי הרשת. נניח לרגע את שיפורי הממשק בצד ונעבור לסקור את הפונטים החינמיים חדשים שהצטרפו לקטלוג. הינה הרשימה שלהם. לפי סדר אקראי.

לאתר Google Fonts החדש: fonts.google.com

 

frank-ruehl-libre

פרנק ריהל ליבר (Frank Ruhl Libre)

עיצוב: ינק יונטף

גרסת קוד פתוח של הפונט הקלאסי פרנק ריהל, שהוא ללא עוררין הפונט העברי הנפוץ ביותר כיום לדפוס. פרנק ריהל עוצב בשנת 1908 על ידי רפאל פרנק בשיתוף עם בית היציקה אוטו ריהל עבור ה־C. F. Rühl foundry of Leipzig. הגרסה הסופית של הפונט יצאה לאור ב־1910. הפונט הותאם למטרות וביקוש של דפוס מודרני של הימים ההם ועוצב כדי להיות קריא בטקסט רץ. לפרנק ריהל יש פרופורציות של אותיות ספרדיות (קווי האופק של האות הם בערך פי 4.5 מקווי הגובה), והוא בוסס על פונטים ונציאנים שהיו בשימוש על ידי המדפיס דניאל בומברג. רפאל פרנק כתב על העיצוב שלו שהוא שואף לשלב בין פשטות הפונט Antiqua עם הנעימות של פונט Fraktur, מה שגרם לו להשקיט את האותיות ולהנמיך את הקונטרסט בין הקווים הדקים לעבים של האות. פרנק ריהל ליבר עוצב על ידי ינק יונטף והותאם לצרכים של ימינו. לפונט המקורי שעיצב רפאל פרנק היה רק משקל אחד, ואילו הגרסה החדשה שעיצב יונטף כוללת חמישה משקלים.

 

 

david-libre

דוד ליבר (David Libre)

עברית: איסמר דוד
בנייה: מאיר סדן

פונט דוד ליבר מבוסס על פונט ״דוד חדש״ ששוחרר על ידי חברת Monotype ב־2012. דוד חדש הוא דיגיטציה מודרנית שנעשתה על בסיס העיצוביים המקוריים של הפונט שעוצבו על ידי איסמר דוד. גוגל עבדו יחד עם מונוטייפ כדי לייצר גרסה חדשה של הפונט לשימוש הציבור הרחב תחת רישיון פתוח. הפרויקט כלל עבודה עם העיצובים המקורים של דוד חדש במטרה להפיק גרסה חדשה שתתאים לדרישות של המוסדות הישראליים, מכיוון שפונט דוד הוא הפונט המקורי להתכתבויות ישראליות. חלק מהתווים עודכנו, כמו סמל השקל החדש שעוצב כדי להיות מזוהה יותר. האותיות הלטיניות נלקחו מפונט הפתוח Gentiun והוטמעו בתוך הפונט למקרים שבהם יש צורך בעבודות דו־לשוניות. הפונט כולל שלושה משקלים, ניקוד, מספרים בשני גבהים שונים וכמה תכונות אופן־טייפ.
הושקעו מאמצים רבים בשימור העיצוב של האותיות המקוריות של פונט דוד חדש, וגם הריווח בין האותיות נשאר זהה. כדי שהפונט יהיה מותאם עם מסמכים שבעבר עוצבו בגרסת וינדוס של דוד – גודל האותיות של דוד חדש הוקטנו ב־12.5 אחוז. דבר זה נעשה כדי למנוע מצבים שבהם מסמך שכבר עוצב בפונט David של מייקרוסופט יתפרס על גבי יותר דפים ויגרום לשבירת שורות לא מתוכננת. עם זאת קחו בחשבון שלא תהיה התאמה מדויקת עם מסמכים שעיצבתם בעבר לפונט דוד של מייקרוסופט, אלא זאת רק הערכה קרובה.
הבנייה של פונט דוד ליבר נעשתה על ידי מאיר סדן והוזמנה על ידי גוגל עבור פרויקט גוגל פונטס.

 

 

 

miriam-libre

מרים ליבר (Miriam Libre)

עיצוב: מיכל סהר

מרים ליבר הוא פונט סנס־סריפי מונוספייס בעברית ולטינית בעל שני משקלים: רגיל ובולד. האותיות העבריות מבוססות על פונט מרים המקורי, שפורסם בשנת 1908 על ידי רפאל פרנק. גרסה זו מבוססת על גרסת מרים של הגילדה; הפרופורציות בה עוצבו מחדש, אלמנטים לא נחוצים הוסרו, העיקולים עודנו והחליפו את העיקולים הריבועיים והמכניים של הפונט המקורי. האותיות הלטיניות נוספו על ידי מיכל סהר ועוצבו כדי להתאים לעברית ולצורך העכשווי שיש בפונטים דו־לשוניים.

 

 

 

varela-round

וַארֶלָה מעוגל (Varela Round)

עברית: אברהם קורנפלד
לטינית: ג׳ו פרינס

פונט דו־לשוני נקי ופשוט בעל פינות מעוגלות המְשַווֹת לו לוק צעיר ונעים. הפונט שומר על האיכויות הייחודיות שלו בכל גודל – בין אם בכותרות גדולות או בטקסטים קטנים – והוא מתאים לווב וגם לדפוס. האותיות העבריות עוצבו על ידי אברהם קורנפלד והאותיות הלטיניות על ידי Joe Prince.
פונט זה כולל גם גרסא עברית מורחבת ומשודרגת בשם וארלה ״אקסטרה״ לרכישה באתר הפונטימונים.

 

 

 

heebo

היבו (Heebo)

עברית: עודד עזר
לטינית: כריסטיאן רוברטון
סגירה: מאיר סדן

היבו הוא פונט עברי ולטיני המבוסס על פונט רובוטו (Roboto). האותיות הלטיניות הן של פונט רובוטו הוותיק (שעוצב על ידי כריסטיאן רוברטון), האותיות העבריות עוצבו על ידי עודד עזר שנעזר במאיר סדן לסגירת הקבצים.
היבו הוא למעשה גרסה חדשה ודו־לשונית של פונט רובוטו שבה האותיות העבריות הן העיקריות – ולכן גובה האות הלטינית מעט שונה מגובה האות של פונט רובוטו.
הפונט עבר הינטינג אוטומטי לעומת רובוטו שעבר הינטינג ידני, וכתוצאה מכך איכות הרינדור של רובוטו עשויה להיות טובה יותר על גבי מחשבי PC.

 

 

amatica-sc

אָמַטיק (Amatic SC)

עברית: בן נתן
לטינית: ורנון אדאמס

אמטיק הוא פונט קליל וכיפי שהאותיות הלטיניות שלו עוצבו על ידי Vernon Adams והיה מאד נפוץ בגוגל דוקס. בן נתן הוסיף לפונט את האותיות העבריות כדי שיעבדו לצד הלטינית ואף הרחיב את הרווחים בין האותיות הלטיניות כך שיתאימו יותר לשפה העברית.

 

 

suez-one

סואץ 1 (Suez One)

עיצוב: מיכל סהר

סואץ 1 הוא פונט תצוגה סריפי דו־לשוני בעל משקל אחד שעוצב על ידי מיכל סהר. העיצוב של האותיות העבריות לוקח השראה מקליגרפיה עברית מודרנית. הפונט גם מתאים לכותרות שצריכות סגנון עכשווי ובולט וגם לטקסטים קצרים וקריאים.

 

 

rubik

רוביק (Rubik)

עברית: מאיר סדן
לטינית: הוברט ופישר

רוביק הוא פונט סנס־סריפי בעל פינות מעט מעוגלות שעוצב על ידי פיליפ הוברט וסבסטיאן פישר מסטודיו Hubert & Fischer כחלק מפרויקט ה־Chrome Cube Lab. בשנת 2015 מאיר סדן עיצב את האותיות העבריות כתוספת לאותיות הלטיניות. זהו פונט בעל חמישה משקלים, הכולל גם אותיות נטויות (Italic). אם אתם משתמשים רק בלטינית, פונט זה יעבוד לכם טוב עם רוביק מונו 1 – פונט מונוספייס המבוסס על רוביק.

 

 

asistant

אסיסטנט (Assistant)

עברית: בן נתן
לטינית: פול הנט

פונט עברי ולטיני בעל אותיות סנס־סריפיות עבריות עכשוויות. המשפחה כוללת שישה משקלים – מדק ועד כבד.
האותיות העבריות עוצבו על ידי בן נתן, במטרה שיעבדו טוב עם האותיות הלטיניות של הפונט Source Sans Pro שעוצב על ידי Paul Hunt מ־Adobe Type. שהפונט מהווה את הבסיס לפונט המותג של קשת שעוצב ע״י בן נתן.

 

 

secular-one

סקולר 1 (Secular One)

עיצוב: מיכל סהר

פונט ״הומניסט״ סנס־סריפי דו־לשוני בעל משקל אחד. המעצבת מיכל סהר עיצבה את הפונט הקליל והמרענן הזה. הפונט מתאים גם לכותרות וגם לטקסטים קטנים.

 

 

alef

אל"ף (Alef)

עיצוב: מיכל סהר ודני מירב
פיתוח: מושון זר אביב וניר ייני

סוף סוף עבר מה־Early Beta – גופן רשת דו־לשוני בשני משקלים שפותח על ידי מיכל סהר, דני מירב, מושון זר אביב וניר ייני ומומן על ידי איגוד האינטרנט הישראלי. (ע"ע פוסט מורחב על פונט אלף)

 

 

לחצו כאן לעוד פונטים חינמיים בעמוד הפונטים החינמיים שלנו

 

ויש גם פונטים בתשלום!

בעוד שהפונטים החינמיים יספקו גרפיקאים רבים, פונטים שתרכשו במיטב כספכם ישרתו אתכם נאמנה במשך שנים רבות. האיכות של הפונטים שלנו היא בלתי מתפשרת הן ברמת העיצוב והן ברמת הגימור והפיתוח. ברכישת פונטים מאיתנו תוכלו לקבל תמיכה מלאה, שירות אישי ממעצבי הפונטים ועדכונים של גרסאות חדשות ללא תוספת תשלום. בנוסף, בעצם קניית פונטים אתם מממנים את פועלם של מעצבי הפונטים המוכשרים שלנו וכך מאפשרים לנו ליצור עבורכם פונטים חדשים ואיכותיים.

בואו לראות מה יש לנו להציע

 

 

כדאי להירשם לניוזלטר השווה שלנו

תקבלו מספר פעמים בשנה מייל עם עדכונים על פונטים חדשים, מבצעים מיוחדים למנויים בלבד, טיפים למעצבים והמון השראה.

ההרשמה כאן


יש לכם משהו להגיד? השאירו תגובה למטה או הצטרפו לדיון בעמוד הפייסבוק שלנו.


הוסף/י תגובה

61 תגובות

10
נחמה

תודה רבה רבה על הפוסט!
יש 11 פונטים ברשימה... איפה חסר אחד? (לא כולם חדשים, נכון? 'אלף' כבר הרבה זמן בשימוש גוגל, לא?)
זה אומר שהפונטים האלו חופשיים לשימוש גם לדפוס? אפשר להוריד ולהתקין במחשב?

שוב תודה

20
Out of the box

מדהים מדהים מדהים! שאפו ענק לגוגל! ולרשימה הזאת צריך להוסיף גם את דנה יד ויידישקייט בולד הנהדרים שלכם...

הערה: אם אני לא טועה, הגילדה פרסמו בעבר באינסטגרם תמונה מכנס טיפוגרפיה בח"ול (אולי Typo?). בתמונה היה מסך ובו שמות כל הפונטים שלהם. גם סואז היה שם, ואם אני לא טועה כתבו אותו סואץ. לתשומת לבכם.

45
שואלת

תודה רבה על הכתבה.
שאלה אחת: עוד מישהו נתקל בבעיה עם הפונט היבו (Heebo) ב-word? הוא כותב בסדר גמור אבל כשאני מוסיפה נקודה או פסיק, כל מה שכתבתי נעלם... זה ממש מוזר, אף פעם לא נתקלתי בדבר כזה. ניסיתי להתקין מחדש אבל זה לא עזר.

52
מירי

הורדתי את הפונט אסיסטנט - כשאני מנסה להשתמש בו בפוטושופ הטקסט יוצא הפוך (יש לי גרסאת ME, פונטים אחרים בעברית עובדים ללא בעיה). רעיון לפתרון? לא רוצה להפוך כל פעם בתוכנה נפרדת...