האם אנו עדים להופעתו של צלב קרס חדש?

אנה פופרקו, טיפוגרפית אוקראינית המתגוררת כעת בישראל, הבחינה בשיתופים מדאיגים של קולגות ברשתות החברתיות, ומיהרה לשתף אותנו בתופעה הגרפית המטלטלת

ימים ספורים לאחר תחילת המתקפה הרוסית על אוקראינה ב־24 בפברואר החלה לצוץ תופעה חדשה ומטרידה בפרופילים הרוסיים בכל הרשתות החברתיות - תמונות של האות Z מופיעה בצבע לבן באופן בולט על קירות, חלונות מכוניות, ובמקומות נוספים במרחב הציבורי הרוסי. מה שהוסיף מסתורין לתופעה היא העובדה כי אין אות כזו באלפבית הקירילי. מכאן עלתה השאלה - מה מקור התופעה הגרפית הזו?

סימונים ראשונים של האות Z יחד עם מספר אותיות אחרות כגון V וגם X, נראו לראשונה על טנקים, משוריינים וכלי רכב צבאיים רוסיים שפלשו לאוקראינה בפתיחת הפלישה הרוסית בחזיתות השונות במאבק הרוסי־אוקראיני. יש שטענו כי הסימון הצבאי באות זו בא לציין את שם משפחו של ראש ממשלת אוקראינה, ולדימיר זלנסקי, המתחיל באות זו ולהזכיר לכוחות כי הוא המטרה המרכזית של המתקפה.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mger (@molodayagvardiya01)

אך כעת נראה כי זה הסימן העיקרי של תעמולה רוסית פטריוטית ופרו־מלחמתית. בימים האחרונים ניתן למצוא בערי רוסיה מדבקות Z מאולתרות מסרטי נייר־דבק על רכבים פרטיים, ואפילו לרכוש חולצות וקפוצ'ונים עם Z מעוצבת. נראה כי באופן מסויים ממשלת רוסיה אחראית בנוסף גם על הפצת סרטוני תעמולה בהם נראים אזרחים אוחזים בדגלי רוסיה ולובשים בגדים ממותגים באות Z, ומביעים את תמיכתם בתוקפנות הרוסית ואת אמונתם המלאה בסדר היום של פוטין. האינסטגרם הרשמי של משרד ההגנה ברוסיה מפרסם תמונות שתייגו גולשים עם ההאשטאג Z# ו־своихнебросаем#, ומסייע להתפשטותו המהירה ברשתות החברתיות.

האם מדובר כאן בטרנד הצובר תאוצה גם מסביב לעולם? מספר חובבי ה־Z גדל במהירות ואנשים מביעים באופן פעיל את תמיכתם של הפולשים הרוסים באוקראינה, כפי שעשה הספורטאי הרוסי איבן קוליאק בגביע העולם בהתעמלות בסמנו את האות על מדי הנבחרת שלו, ובהפגנה של ציבור פרו־רוסי בבלגרד בשבוע שעבר. סימן פופולרי נוסף שניתן לראות בתמונות מתויגות ברשת הוא צעירים המסמנים באצבעותיהם שני סימני ניצחון משולבים היוצרים ביחד את האות האמורה.

בעוד פוטין טוען כי שלטונו הוא חלק לגיטימי מן המשטר הדמוקרטי הרוסי, סימני ה־Z המופיעים בכל עבר בזירת המאבק הרוסי־אוקראיני, מקייב ועד למוסקבה, וכל התווך הוירטואלי הקיים ביניהם ברשתות החברתיות, הם למעשה תזכורת גרפית לתקופות אפלות יותר. תקופות בהן שליטים פשיסטים עם חיבה עזה לאייקונים גרפיים שיסעו את אירופה במלחמות עקובות מדם, בירי ארטילרי וטורי שיריון ארוכים לפני יותר מחצי מאה. כולנו תקווה שזוהי רק תזכורת קצרה, ושהשלום יפציע ובמהרה.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @_i_mihailova__

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @pozharnaya_chast_4

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Наталья (@ngorushina)


הוסף/י תגובה

5 תגובות

01
שרגא בור־סוד

ה Z וה V אלו סימונים טקטיים.
חובבי קונספירציות יכולים לחפש את התיאוריות על משמעות סימני שברון: ^ > < על טנקים ומסוקים ישראלים.
הוורמאכט השתמש בצלב (רגיל) שחור עם שוליים לבנים.
לא כל דבר שפל ונתעב צריך להשוות לנאצים.

    שרגא היקר, הפעם נפלת על קצין מודיעין בשיריון במילואים שהוא גם העורך של המגזין אז זה המקום לתקן אותך. ה־Z לא משמש כסימון טקטי ברוסיה באופן סטנדרטי. גם מיקומי הסימונים בצורה נונשלנטית על כמעט כל רכבי המתקפה הרוסיים מוכיחים את העובדה שלא מדובר פה בסימון כזה. מה גם שהמאמר מדבר בכל אופן על היציאה של הסימונים מהעולם הצבאי לעולם האזרחי־פוליטי וזה מה שמייחד את התופעה הזאת. 🤩

03
יהודי

"ההסבר הרוסי, כך מתברר, פשוט הרבה יותר. משרד ההגנה הרוסי החליט לחשוף את המשמעות מאחורי הסמלים וציין בהודעתו בחשבון הטוויטר הרשמי שלו כי האות Z מסמלת את הביטוי "למען הניצחון" - ZA POBEDU ברוסית. האות V נועדה לסמן את ביצוע המשימה שהוטלה על החיילים באופן המלא ביותר ולמען האמת - ZA PRAVDU - כך לפי משרד ההגנה הרוסי."

ראו כאן: https://www.kan.org.il/item/?itemid=123275