מלחמת אוקראינה: כשהתותחים רועמים, המוזות מעצבות?

גלילה אינסופית של דימויי מחאה בצבעי כחול וצהוב בימים האחרונים באינסטגרם, הוציאו את עורך המגזין משלוותו, כפי שתוכלו לקרוא בטור הדעה שכתב אלעד יאנה

במאות השנים מאז אמר קיקרו את המשפט הידוע המרומז בכותרת כבר הוכחה הטעות העומדת בבסיסו עשרות פעמים, כפי שגדעון עפרת היטיב לסכם. בעיתות מצוקה לאומיות ובינלאומיות נוטים אמנים ומעצבים לרתום את כישרונותיהם לטובת המאמץ המשותף, ובדרך כלל רעם התותחים רק מדרבן אותם ליצור ואף ביתר שאת.

כך קורה גם בעת כתיבת טור זה, עת רוסיה מנסה לכבוש את אוקראינה, ונעמדת כגוליית גיאוגרפי וצבאי בפני דוד מקייב, וכרגע ישועה לא נראית באופק. ואכן כאמור, טובי המעצבים הגרפיים בארץ ובעולם נרתמו לטובת האוקראינים, שסומנו מלכתחילה כאנדרדוגים בסיפור הזה, ואולי אף בצדק.

סטפן סגמייסטר משתף בימים האחרונים עבודות של מספר מעצבים מאירופה שמוחים כנגד הכיבוש הרוסי ומעניק להם פידבק בחשבון האינסטגרם שלו, כשג'סיקה וולש, שותפתו לשעבר, עיצבה אף היא ארט פוליטי לקופסא האייקונית של אבקת האפייה Royal עם פניו של פוטין. שפרד פיירי הסב את הכרזה המפורסמת שלו "Make art and not war" לצבעי הלאום האוקראיניים, כחול וצהוב, והוסיף דמעה כחולה לפני הנערה מעוטרת הפרחים הנמצאת במרכזה של הכרזה.

עבודה של המעצב הפולני Pawel Jonca מתוך חשבון האינסטגרם של סטפן סגמייסטר

עבודתה של ג׳סיקה וולש

עבודה של האמן האמריקני Shepard Fairey

מעבר לשלל כרזות המחאה מכל רחבי העולם המופיעות ברבים מין הפוסטים שתוכלו למצוא בחיפוש מהיר תחת התגית standforukraine# באינסטגרם, כחול וצהוב מופיעים כצבעים מובילים גם בפוסטים של היוצרים הישראלים שתמצאו תחת חיפוש זה. יוסי למל, שמעצב כרזות בעלות אופי מחאתי כבר משנות התשעים עבור ארגון אמנסטי, עיצב כבר מספר פוסטים בנושא ואף צבע את הלב שמשמש מוטיב מרכזי בסדרה חדשה אותה הוא בונה כעת, בצבעי הדגל האוקראיני.

עבודה של המעצב יוסי למל

גם סטודיו רה־לבנט כבר יצר פוסט שני בנושא עם איור של פצצה שבקצה פתילה מופיע פרח ומתחתיה הכיתוב בסטנסטיל "Stop war", אולי בהתייחסות רחוקה לאיקון הפצצה שהציג ראש הממשלה לשעבר באו"ם לפני כמה שנים. את הפוסט הראשון, מפת אוקראינה בכחול צהוב עם אזורי הלחימה מודגשים, הפיקו ברה־לבנט כטוקן NFT ואת סכום המכירה שלו תרמו למען פליטי המלחמה באוקראינה כפי שעשו רבים בקהילת יוצרי וסוחרי האומנות הדיגיטלית בבלוקצ'יין.

עבודה של סטודיו רה־לבנט

עבודה של סטודיו רה־לבנט

תרומה שכזו הופכת את מעשה העיצוב למוחשי יותר בעיקר אם מדובר על התרומה הממשית הניתנת לנפגעי מצוקות מעין אלו. זהו שימוש אמיתי בערך הכספי של היצירתיות שלנו כמעצבים, ותרומתו לזקוקים לו מן הצד השני, שיפיקו ממנו תועלת אמיתית. כמובן, אין לזלזל במודעות העולה ברשתות החברתיות כמחאה על עצם מעשה המלחמה, אבל האם אנו יוצאים ידי חובתנו בעיצוב דימויים חזותיים, מטלטלים ככל שיהיו, בעיתות שכאלה? או שעלינו לרתום את היצירתיות שלנו לפעולות עיצוב גרילה מחוץ לעולם הוירטואלי? התשובה נמצאת בידיים שלכם, אבל ממש.


הוסף/י תגובה

6 תגובות

01
עפר כהנא

איתות סגולה (באנגלית: Virtue signalling) הוא תחדיש לביטוי פעולה מוסרית לכאורה, אשר מטרתה לקדם את תדמית הפועל ולפרסם בחברה את איכות מידותיו. פעולה זו עשויה להיות מעשה ללא תועלת המקרין מוסריות, הבעת דעה בפומבי או התרגשות גלויה שייעודה קידום חברתי. איתות סגולה עלה בפופולריות כמונח מזלזל, המוקיע מעשים ריקים של מחויבות ציבורית למטרות טובות וגנריות. איתותי סגולה עשויים לשלב את האלמנטים הנמצאים בצדקנות ועליונות מוסרית.

אין מה להגיד. כל כך מרגש שעיצוב יכול לדבר יותר חזק אפילו מכתבות שלמות בעיתון. אני כותב את זה לא כי אני רוסי שלוקח ללב את המצב. אני כותתב את זה כי באמת מדהים אותי כמה וויזואל וצבע בודדים יכולים לשדר רגש יותר מאלף אתרים שאבנה.