אינסטגרמרים טיפוגרפיים – חלק י׳

שמונה חשבונות אינסטגרם חדשים - פרופיל לכל יום בחנוכה, עם טיפל'ה יודאיקה לסיום - ושיהיה לכם חג מלא בהשראות ואור!

בחורה של ספרים (ביידיש) bikher_chick@

מרים בורדן היא דוקטורנטית קנדית שחוקרת ספרים ישנים ללימוד עברית ביידיש וכתבנו על האוסף שלה באריכות ממש לא מזמן. אפשר למצוא בעמוד שלה רפרנסים מרגשים של טיפוגרפיה בעברית מלפני מאה שנה ויותר, וגם איורים עם אוריינטציה יהודית שכבר לא רואים פה, כמו למשל אלף באיניציאל שהיא גם מתלה לסיר מרק־עוף לשבת.

כדאי לעקוב כי: יש עוד איניציאלים משגעים, בואו נראה אתכם מוצאים את האות בית שהיא שולחן שבת!

 

ביטים של ג׳אז טיפוגרפי jazzbitts@

ככה בשקט כמעט מתחת לראדר, מתחזק לו ידיד המערכת והסטודיו, אלעד משען, חשבון של לטרינג ודודלים מוצלחים שהוא משרבט בזמנו החופשי. למרות שמרבית הפוסטים הם באנגלית, אנחנו חושבים שדווקא חלק מהעבריים שבהם בהחלט מצדיקים שיוציאו אותם כסטיקרים (לפחות!).

כדאי לעקוב כי: זה ייתן לכם השראה להפוך את ספר הסקיצות שלכם לחשבון סודי שכזה! שששש.

 

כריכות ספרים עבריים hebrew_covers@

חברים, מדובר פה באספן או אספנית אמיצים ביותר! גדל פה דור צעיר שקורא תיגר על אושיות רשת כמו דוד גולדשטיין וחשבון האינסטגרם החשוב שלו - old_hebrew_bookcovers, שכבר פרסמנו בחלק ה'. בקיצור, בחשבון הזה תוכלו למצוא קצת יותר דגש על איורי הכריכה, ואולי קצת פחות על הטיפוגרפיה וטיפוסי־האות, אבל אנחנו לגמרי בראש של - "כל המרבה, הרי זה משובח."

כדאי לעקוב כי: חשוב להרים לדור הצעיר שגדל לנו פה - ואנחנו חשבנו שיש להם רק טיקטוק בראש...

 

אוצר האות העברית hebrewtypetreasures@

מה קורה כשארבעה טיפוגרפים מוכשרים וחוקרת עיצוב גרפי מוכשרת לא פחות נפגשים ביחד בחשבון אינסטגרם? ובכן, בהחלט מתקבל אוצר של אות עברית! בחסות הסטודיו של פונטף, אוצרת החבורה הנהדרת הזאת בעיקר לוגוטייפים ישראליים היסטוריים שיתנו לכם המון השראה או סתם יעשו לכם טוב על הלב, במלחמה הקשה הזאת, כשתראו כמה יופי טיפוגרפי צמח ועוד יצמח פה בארץ ישראל.

כדאי לעקוב כי: כי הם באמת מוצאים דברים שלא ראינו כמעט בשום מקום אחר!

 

האמבטיה המעופפת של נעמה תבור rebel_of_all_trades@

אם תהיתם על מה אנחנו נמצאים בכל הסיור האינסטגרמי הזה, אז תדעו שאנחנו בטיסה על האמבטיה המעופפת של נעמה תבור. נעמה היא אמנית לטרינג שמוצאת חומרים מודפסים ישנים ברחובות תל־אביב, וכותבת עליהם באותיות שובבות את הגיגיה השנונים לרווחת כולנו. ואפילו הקדישה לאחרונה פוסט לציטוט של יאיר המבקר הטיפוגרפי שלנו!

כדאי לעקוב כי: זאת דוגמא נהדרת למיחזור יצירתי של נייר ושמירה על כדור הארץ שלנו!

 

האינפוגרפיקה של יעל שינקר yael_shinkar_infographics@

יעל היא מעצבת בעיתון גלובס, שמתמחה בעיצוב אינפוגרפיקה לנתונים אקטואליים. בחשבון שלה היא מחברת בצורה יצירתית ומתוחכמת בין הנתונים לדרך הצגתם בגרפים המצויירים השונים, כך שבסוף הם הופכים ממש לקריאה לפעולה.

כדאי לעקוב כי: אם נקלעתם לויכוח על אקטואליה עם אנשים אמיתיים או עם טרולים אנטישמיים ברשתות החברתיות, הדרך הכי אלנגטית לנצח אותו זה עם גרפיים מהממים שכאלה.

 

כיפות בוכריות טיפוגרפיות romifaylo@

גם כשחשבנו שראינו את כל מה שקשור ליודאיקה ועיצוב גרפי, פתאום הופיעו להן כיפות בוכריות מהממות עם פטרנים טיפוגרפיים בעברית שהוציאו אותנו משיוווי המשקל. והנה, עכשיו זה קרה גם לכם!

כדאי לעקוב כי: כי אם אתם נדרשים עכשיו לחבוש כיפה להדלקת נרות חנוכה, למשל, עדיף שתהיה מעוצבת. וטיפוגרפית.

 

יודאיקה בניחוח אמריקאי ruchiegross_art@

רוחי היא אמנית ומאיירת מניו־יורק שמשתמשת בעיקר בצבעי מים, אך גם חובבת טיפוגרפיה עברית מושבעת, ולעיתים יוצרת במדיות מעורבות את האות האהובה עליה (וגם עלינו!) - א׳. יש משהו מאד עדין ויפה בקליגרפיה האקוורלית שלה, שנראית שבאה לה כל כך בקלות, כמעט כמו דיו...

כדאי לעקוב כי: כי האיורים המושלגים של ניו־יורק בחנוכה יעשו לכם געגועים, אפילו אם לא יצא לכם לחגוג את החג שם עדיין. חנוכה שמח!