אינסטגרמרים טיפוגרפיים – חלק ח׳

לכבוד החלק השמיני של הסדרה האינסטגרמית שלנו – מצאנו שמונה חשבונות חדשים, אבל הפעם עם לא מעט טעם של חוץ לארץ

אסקפיזם זה דבר מבורך, ובמיוחד במדינה תזזיתית כמו שאנחנו קיבלנו. אז בשביל שנברח קצת ולא נשכח שיש לנו בסוף, בכל זאת, ארץ נהדרת, הנה כמה חשבונות אינסטגרם שליקטנו לכם מן הפזורה היהודית בניכר והעולם מסביב, עם נטייה חזקה לכיון האנגלו־סקסוני.

 

הקליגרפית מלכה קליין malkaklein@

מלכה יוצרת קליגרפיה יהודית עם כיון חזק ליודאיקה, אך גם משלבת ביצירותיה איורים והשפעות קליגרפיות וטיפוגרפיות לועזיות אחרות מן ההיסטוריה של התחומים הללו, כמו רוקוקו ובארוק. ייתכן שהיא פחות מוכרת לכם, אך ברחבי העולם היהודי היא מוכרת גם בזכות סדנאות הקליגרפיה שלה, כשהאחרונה התקיימה בשמורה בחופי קוסטה־ריקה!

כדאי לעקוב כי: לכו תדעו איפה תהיה סדנת הקליגרפיה הבאה שלה.

 

 

ארכיון הפנזינים היהודיים jewishzinearchive@

יותר משלוש שנים של איסוף ומכירת פנזינים שנוצרו על ידי מעצבים ואמנים יהודים מרחבי העולם עומדים מאחורי החשבון הזה, ולכן תוכלו למצוא בו פנינים נדירות כמו למשל מדריך מודפס לשדים יהודים.

כדאי לעקוב כי: איזוטריה יהודית מעולם לא נראתה מעוצבת יפה יותר על גבי דפים שיצאו ממדפסת.

 

 

חברת האוטופיה היהודית jewtopian.society@

מישהי בשם מאיה מבצעת מחקר סוציולוגי־ויזואלי מרתק על השטייטלים היהודיים שהיו במזרח־אירופה ולאחר מכן גם במזרח ארצות־הברית, ובעיקר בניו־יורק של תחילת המאה העשרים. תוכלו למצוא שם אוצרות טיפוגרפיים של ממש, כמו שילוט לחנות של מלך הקישקע בברוקלין, ופטרנים משגעים של כיסויי ראש בהשפעות רוסיות ועוד.

כדאי לעקוב כי: אם כבר להתחבר לשורשים, אז עד הסוף ושגם יראה ״סוף״!

 

 

קליגרפיה יהודית בניחוח צרפתי dimykoskas@

דיאן מרים קוסקס היא קליגרפית שיוצרת בעזרת קליגרפיה מסורתית מבנים וטקסטורות טקסטואליות בעברית עליזה ומלאת צבעוניות. אנחנו רק מחכים לראות מתי דיאן תקבל אומץ לשלב צרפתית ביחד עם העברית ליצירת קליגרפיה מלאת שיק פריזאי.

כדאי לעקוב כי: זאת אחלה דרך להוסיף קצת שיק אופנתי לטיפוגרפיה שלכם/ן.

 

 

האמנות של אלכס ווז woz_art@

זהו הסיפור המטורף של אלכס, אמן ומעצב גרפי צעיר שגדל באיזור לוס אנג׳לס, לאחר שהוריו היגרו לשם מארגנטינה. אחרי שהתוודע לעושר של התרבות והדת היהודית בעיקר דרך תקריות אנטישמיות חריפות שחווה בילדותו בקליפורניה, נמאס לו, ומאז הוא יוצר על מנת לתקן בדיוק את המצב הזה. כל רצונו ביצירתו היא היא שבני עמו יכירו את יהדותם והעושר הצפון בה, דרך האמנות והעיצוב שלו, שלוקחת מוטיבים יהודיים ומעניקה להם פרשנות פופית ורוקיסטית עם השפעות אמריקאיות ברורות.

כדאי לעקוב כי: זה פשוט מהמם לראות את הרבייבל שהוא עשה לחלק מחגי ישראל ולספר הזוהר.

 

 

על ההיסטוריה של העיצוב הגרפי designreviewed@

וכדי שלא הכל יהיה יודאיקה פה, הנה חשבון חשוב מאוד לכל מעצבת ומעצב גרפי באשר הם. מאט למון, מעצב גרפי מאנגליה, מארכב דיגיטלית למען האנושות את כל העיצוב הגרפי, החל מתחילת המאה הקודמת באתר נהדר, וזה חשבון האינסטגרם שלו, בו הוא דוגם חומרים שונים כאוות רוחו.

כדאי לעקוב כי: זה פשוט חובה כבסיס לכל מחקר רפרנסים.

 

 

ש*ט שתל־אביבים כותבים tlv_street_witty@

טוב, בשביל הנחיתה הרכה בחזרה בארץ, היינו חייבים כמעט לסיים עם חשבון שנון במיוחד, שמצליח למצוא וללקט כתובות גרפיטי שנונות או מרגשות אך בעיקר טקסטואליות, רגע לפני שהן נעלמות לתהום הנשייה של צביעה, הדבקה על גביהן או חס ושלום תמ״א ובינוי־פינוי, שימחקו אותן ֿלנצח נצחים.

כדאי לעקוב כי: כמו שכתבנו בהתחלה, זה הזכיר לנו היטב שיש לנו ארץ נהדרת.

 

 

יצירתיות למען הדמוקרטיה creativity_for_democracy@

ועכשיו שנחתנו, אי־אפשר להתעלם מהמצב בחוץ. הנה לפניכן אנשים ונשים שלקחו את האינסטגרם לידיים והחליטו ללקט ולשמר את כל פרצי היצירתיות של המוחים והמוחות לדורות שעוד יבואו.

כדאי לעקוב כי: כמו שסתו כבר כתבה, זה חתיכת קורס בתקשורת חזותית! ולכו תדעו, אולי עוד תמצאו את עצמכם/ן בין הפוסטים.