קן גרלנד – מעצב גרפי, מחנך והוגה דעות

יתכן שמעולם לא שמעתם את השם הזה, אבל אולי כעת לאחר פטירתו בשבוע שעבר, כדאי שנכיר פועלו, ואת הצוואה שהשאיר לכלל המעצבים בעולם

לכמה מכם עברה פעם בראש המחשבה: "אני רוצה לעצב משהו עם משמעות! די כבר עם כל המיסחור הזה, איפה מוצאים לקוחות שמשנים משהו מהותי בעולם?" כנראה שלא מעט מעצבים גרפיים הגיעו פעם אחת לפחות לפינה הזאת, וקן גרלנד היה אחד שגם מצא איך לצאת ממנה.

קן גרלנד (Ken Garland) שנפטר ביום חמישי בשבוע שעבר, היה קודם כל מעצב גרפי ידוע מלונדון, אבל בעיקר מחנך או הוגה דעות שעיצב על־מנת להשפיע. הוא נולד בסאות'המפטון בשנת 1929, ולאחר שסיים את לימודיו ב־Central School of Art and Design, (שכיום ידוע יותר בשם Central Saint Martins), בשנת ב־1954, כבר התחיל ללמד עיצוב. במקביל היה עורך האומנות במגזין הבריטי המפורסם design למשך שש שנים עד לשנת 1962.

שני הכישרונות הללו, כתיבה/עריכה בנושאי עיצוב מחד, והוראת עיצוב מאידך ייחדו את פועלו של קן. הוא היה מרצה כריזמטי ומוערך במשך עשרות שנים, שלימד מתוך אידיאולוגיית עיצוב מובחנת ועצמאית, שהובילה אותו לכתוב עשרות מאמרים חשובים בנושאי עיצוב.

קן קרא לעיצוב מתוך משמעות חברתית, ובראיה הומניסטית כוללת, זאת בניגוד לעיצוב גרפי ממוסחר שמוביל למצב בו הכל עובר דרך המכבש השיווקי

המפורסם שבהם היה ללא ספק המניפסט "The First Things First", אותו פרסם בשיתוף עם עשרות מעצבים וסטודנטים לעיצוב בשנת 1964. המניפסט קרא לעיצוב מתוך משמעות חברתית, ובראיה הומניסטית כוללת. זאת בניגוד לעיצוב גרפי ממוסחר שמוביל למצב בו הכל עובר דרך המכבש השיווקי.

במניפסט הוא הצביע על מספר דרכים בהם עיצוב גרפי יכול להטיב עם האנושות, ואחת המרכזיות שבהן היתה רתימתו לחינוך להומניזם. כמאמר הביטוי "נאה דורש, נאה מקיים", בחר קן לעצב למשל את סמל השלום לפיקטוגרמה מושלמת, לאחר שעד אז הוא צוייר ביד בשלטי הפגנות בארה"ב ובבריטניה.

קן השאיר אחריו מורשת מכובדת וצוואה לא כתובה, שקוראת לכל אחד מאיתנו למצוא את הדרכים לרתום את הכישרונות שלנו בעיצוב לטובת עתיד טוב יותר, וראוי שנתאמץ לכבד אותה.תגובה אחת

01
חמוטל

כתבה מצוינת. אכן עיצוב צריך להיות עם משמעות ועם רעיון תורם לאנושות בכלל ולאדם בפרט, שעומד בבסיסו. הלואי ותמשיך דרכו הרעיונית של קן גרלנד וכפי שכתב המחבר - המעצב הגרפי, המחנך והוגה הדעות.