בוגרים.ות מה, כבר פגמ״ר?! סיקור תערוכות בוגרי תקש״ח 2022 – חלק ב׳

הכותבים והכותבות החרוצים שלנו ממשיכים את מסע ליקוט ההשראה מתערוכות הבוגרים של המחלקות לתקשורת חזותית בארץ – עם 20 פרויקטי גמר נוספים, מוצלחים ומעניינים לשנת 2022. חכו חכו, כי יהיה גם חלק שלישי

מאת

אורי תירוש

בוגר
בצלאל
פגמ״ר
ההיסטוריה של הטבע

נהוג שהאינציקלופדיה המדעית הראשונה בעולם מערבי היא ״תולדות הטבע״ שנכתבה במאה הראשונה לספירה על ידי פליניוס הזקן, שהיה איש צבא וחוקר טבע רומי. בפרויקט גמר זה, נלקחו הערכים הביזאריים והאבסורדיים ביותר מתוך כתביו של פליניוס שאורי מצא וקיבלו פרשנות חדשה על מנת לבחון את המתח שבין הידע האנושי לתקופה בה גילו אותו. התוצאה מרהיבה, צבעונית ומעלה שאלות רבות; האם האמת המדעית היא אבסולוטית? האם ניתן לגשת לחקר הזר באוביקטיביות? ואילו קונספציות נשארו בתרבות שלנו מאז ולא השתנו כמעט בכלל עד היום?

instagram.com/ori.ant.t

 

 

הדר הרשקוביץ

בוגרת
HIT
פגמ״ר
סוויצ'אפ

סוויצ'אפ הוא אתר אינטראקטיבי למובייל שמציג שתי גישות חשיבה המשפיעות על ההצלחה שלנו. באתר אפשר ללמוד על הגישות דרך שלושה סיפורים מפתיעים של אנשים אמיתיים, ולקחת חלק באינטראקציות שיכניסו אתכם לנעליים של הדמויות. בפרויקט אינטראקטיבי כזה תמיד עולה השאלה: מה עוד אפשר לחדש בעולם של אפליקציות ואתרים? אז במקרה הזה, הדר יצרה פרויקט עשיר ומגוון ובעיצוב של לא מעט מוצרים, שגם מעניק ערך מוסף שמלווה במשחקונים קצרים וחווייתיים, עם קריאות קלילה ונעימה ועושר של צבעוניות.

instagram.com/hadarhershkovitz

 

 

רות ירמולינסקי

בוגרת
בצלאל
פגמ״ר
באר חלב באמצע עיר

פרשנות מונפשת ל"שירה" מאת חזי לסקלי, פואמה ארס־פואטית העוסקת במעשה היצירה – ביופי וחד־פעמיות השזורות בכאב, בכיעור ובאבסורד. האנימציה נעשתה בטכניקה מעורבת – ידנית ותלת־מימדית. כך נוצר מרחב של פירושים סביב השיר והתבוננות מהורהרת ורחוקה. העבודה שונה בתוך הנוף של פרויקטי הגמר - בעדינות, פואטיות, תקשורתיות וחידתיות בעת ובעונה אחת. תחושה של באר חלב באמצע עיר.

instagram.com/ruthie.licious

 

 

דארינא ג׳בר

בוגרת
בצלאל
פגמ״ר
הדרך אל ליילה

״הדרך אל ליילה״ הוא קומיקס מאוייר העוסק בסיפור אהבה טראגי של זוג צעיר מהכפר פאקועה. הקומיקס משלב אנגלית וערבית, גופנים ולטרינג. הפרויקט חוגג טיפוגרפיה ידנית - וזאת מקבלת מקום רב בקומפוזיציה, בסיגנונים ורמות פירוט שונות. הטיפוגרפיה בוצעה באותו קו קליל ונוגע ללב של האיור, ויצרה מרקם גרפי נפלא.

instagram.com/_darinajabr_

 

 

ניצן רחל רביבו

בוגרת
אמונה
פגמ״ר
הדיר

ניצן טוענת בפרויקט שלה שתרבות הצריכה בעולמנו חורגת מגבולות הטעם הטוב, וקוראת לכולנו לתהות על האופן שבו אנחנו צורכים. האם הפכנו לצרכנים מוגזמים ואולי מכורים? ומה זה אומר עלינו כבני אדם? במרכז המיתוג מופיעה דמות החזיר, ושם החברה "הדיר" שלא מותירים הרבה מקום לספק. על גבי הכרזות המעוצבות היטב מופיעים משפטים כמו "כמה קל להיות מאושר" - רמז לא דק במיוחד לסלוגן של אחת מרשתות הקניונים הגדולות בארץ. במרכז המיצג קופסאות שימורים עם הכותרת "טינופת מובחרת: אריזות פרימיום אקסטרה דה־לוקס".

instagram.com/revivo_nitzan

 

 

מיה אוולין ברודי

בוגרת
שנקר
פגמ״ר
האבוקדו האחרון

הפתעה! מכת הצבע הבוהק הזה היא לא אחרת מאשר מחווה ויזואלית משעשעת לקיבוץ. הפרויקט מציג את המורכבות של הקיבוץ בו גדלה המעצבת, על שלל מאפייניו, דרך הטיפוסים השונים שבו, האופי והסלנג הקיבוצי. העבודה מלאה בביקורת עוצקנית העטופה בצחוק ובאהבה רבה למקום בו גדלה. מי חשב שהקיבוץ יכול להיות צבעוני וחיי כל כך...

instagram.com/mayabroude

 

 

ענבר מלצר

בוגרת
ויצו חיפה
פגמ״ר
שם שני

כיצד שם שני של אדם משפיע עליו? האם הוא נושא בתוכו גם את מהותו של האדם העומד מאחורי השם השני? האם השם השני וסיפור חייו נוכח וחשוף או מוסתר במבוכה? בשאלות אלו עוסקת ענבר מלצר בפרויקט הגמר שלה. בסדרת איורים מלאי פרטים ודקויות, היא מביאה את השמות השניים של בני משפחתה, הקרויים על שם בני משפחה אחרים, ומעמידה במרכז כל איור את סיפור החיים של השם השני, אל מול השם הראשי שבדרך כלל נמצא בקדמת הבמה.

instagram.com/inbarmelcer

 

 

איתי דרור

בוגר
ויצו חיפה
פגמ״ר
מעל הדקלים

״מעל הדקלים״ (פוג אל נאחל), הוא סרט אנימציה בטכניקת מושן של איתי דרור, המספר את סיפור חייו של עבודי דרוויש, סבא שלו. הסרט מזכיר מבנה של סרטי דוקו, ומתאר את זכרונותיו של עבודי דרוויש כילד על שפת נהר החידקל, דרך נסיון הבריחה מבגדאד לישראל, הישיבה בכלא ועד להקמת מפעל יודאיקה משגשג ומה שעלה בגורלו. הסצנות בסרט מחולקות לסוגי חומרי גלם שונים, בהם השתמש איתי בחכמה, בעדינות ובהתאמה לתוכן של החלקים השונים בסיפור חייו של הסבא.

instagram.com/itaydror.mov

 

 

דוניה באכיר

בוגרת
ויצו חיפה
פגמ״ר
לגופי יש מחיר

וידאו ארט, במרכזו דמות, המתארת את חוויתה כאישה צעירה בחברה הערבית המסורתית אל מול נושא המיניות המושתקת. המורכבות והפער שבין אזהרות לשמירה על גופה ובין אהבה ומימוש המיניות בזוגיות, מעוררים בה את הרצון לשבור שתיקה אל מול נושא זה ולדבר עליו בגלוי. הוידאו מורכב משתי שכבות: האחת מצולמת ומעליה שכבת טיפוגרפיה ואיורים מונפשים בצבעוניות מרגשת. השכבות עובדות מצד אחד בהרמוניה ומחזקות אחת את השניה ומצד שני מעצימות את הפער והמורכבות.

instagram.com/du12ba

 

 

מאי הלוי

בוגרת
ויצו חיפה
פגמ״ר
250 מילים ראשונות לילדות

הספר שאיירה ועיצבה מאי הלוי, הוא מעין מילון מושגים וביטויים העוסק בשפה המדוברת של תרבות הדיאטות ודימוי הגוף הנשי. באמצעות הומור, צבעוניות פופית ואיורים אינפוגרפיים, מסוגננים וחכמים, ממחישה מאי לעיתים בצורה מינימליסטית ולעיתים מפורטת מאוד, את השפה המחלחלת לתודעתינו מגיל צעיר. מעניין להבחין איך בכל קטגוריה בספר, היא מצליחה לייצר עולם דימויים עשיר הבנוי מכמה צורות גרפיות פשוטות.

instagram.com/potachat_pe

 

 

לי לרדו

בוגרת
שנקר
פגמ״ר
השמורה

הפרויקט הוא סדרת גיליונות מאויירים שנוצרה מתוך התבוננות של מעצבת גרפית על המרחב האורבני בעיר בה היא חיה. בהשראת רישומים בוטניים המעצבת מקטלגת את הכאוס הסורר סביבה לפוסטרים בקטגוריות שונות המתמצתות את חיי היומיום בתל אביב, ומשקפת את התמודדות עם מרחב מחייה מורכב וכאוטי. הסדרה יוצרת פסיפס מורכב של סגנונות אורבניים, מנהגים, אובייקטים וישראליות באופן כללי המספקים נקודת מבט חדשה על הערים בהן אנו חיים.

instagram.com/leelaredo

 

 

דנה בוקובזה

בוגרת
שנקר
פגמ״ר
The Inner Circle

לחולי צליאק כיום חסרות אפשרויות קולינריות אשר קיימות עבור ציבור אוכלי הגלוטן. אחת העבודות בתערוכה של שנקר שאי־אפשר להתעלם ממנה מציעה מיתוג לרשת מסעדות המתבסס על האפשרות ״לחגוג״ אכילת פחמימות. העיקרון המנחה הוא שהיעדר הוא לא רק חוסר ושבאמצעותו ניתן לגלות דברים חדשים. הקונספט הרעיוני משתלב נהדר בגרפיקה הצבעונית המציעה גילויים חדשים בכל התעסקות עם אריזה - מעורר סקרנות ותיאבון.

instagram.com/___dana.b

 

 

איתמר מגיד

בוגר
שנקר
פגמ״ר
Shiva

באופן אולי קצת אישי, נמשכנו אל העבודה הזו בעיקר בגלל הפרזנטציה שלה, אשר כללה אוסף חפצי וינטג׳ מיוחדים ומרתקים ביופים. חפצים אלו עומדים במרכז הפרויקט ״shiva״ - משחק פלטפורמה בו הגיבו יוצא למסע בזכרונות של סבו. המשחק נוצר על ידי חיבור פיסות היסטוריה שאסף המעצב אודות סבו, דרכן הוא מחברר בין הסיפורים הישנים לבין העולם הדיגיטלי. בכך הוא מנציח את סבו בעבודה מרתקת, מהנה ומעוצבת בצורה נהדרת.

instagram.com/itamarmagid

 

 

אור יחזקאל

בוגר
שנקר
פגמ״ר
הפועל פתח־תקווה

אוהדים כדורגל? זה ממש לא משנה. כי הפרויקט ״הפועל פתח־תקווה״ מנגיש את סיפורה של הקבוצה ברגישות וברכות גם למי שלא מתעניין בענף. הפרויקט מבוא לקדמת הבמה קבוצה קטנה שהמעצב אוהד מגיל קטן ונותן לשחקניה את הכבוד המגיע להם. בעזרת איורים קטנים ומהממים ביופים, מציג היוצר את סיפורם של השחקנים, חלומותיהם, ואת רגעי השיא והשפל שלהם. הפרויקט מוקדש למודי בר־און ז״ל ולמעשה מוקדש לכל אוהדי הכדורגל, ולילד החולם שבתוכם.

instagram.com/orr.ye

 

 

דנה צייגר

בוגרת
בצלאל
פגמ״ר
ספר פטריות

פטריות, אורגניזם קטן המעסיק מאוד את האנושות בעידן המודרני, עומד במרכזו של פרויקט מרתק זה. מדובר בספר מהמם ביופיו, המפגיש את הציבור הרחב עם סגולותיה של הפטרייה, מעניק לקורא נקודת מבט הוליסטית על האופן שבו היא שזורה בעולמנו, ועל תרומתה לסביבה ולאדם. כל זה בעזרת אוסף רשומות תמציתי וקל להבנה, המתאר את יסודותיו של האורגניזם המופלא הזה. הספר מציג פרספקטיבות חדשות שבאמצעותן רותמים את הפטריות לרפואה הקובנציונאלית ובכלל את מעמדן האקולוגי החדש.

instagram.com/dana_zaiger

 

 

חרות יגר

בוגרת
אמונה
פגמ״ר
תפילת יחידה

בפרויקט הגמר שלה יצרה חירות סידור תפילה יהודי שמבקש לתת השראה למתפללת, לעזור לה להתכוון במילים, ולחוות את התפילה באמצעות קליגרפיה אימפרסיבית. הספר גדוש בדימויים קליגרפיים ועבודות לטרינג ידניות מעניינות. ייחודיותו של הספר מתבטא ביציאה מהפונקציונליות והפרקטיות של סידורים סטנדרטיים והפיכתו לחוייתי והשראתי.

 

 

נטע פרדקין

בוגרת
שנקר
פגמ״ר
בישלתי בשבילך

זהו ספר עוסק בתיעוד זוגות במערכות יחסים שונות אשר מבשלים אחד לשני במטבח שלהם. בזמן הדפדוף האווירה היא של ״ספר בישול״ אך בעבודה זו יש הרבה מעבר לכך. אוסף הצילומים המוקפד מציג כיצד בישול ואכילה משותפת הם ביטוי עמוק של מערכת יחסים בין בני אדם. הספר אולי לא מעורר חשק לבשל במבט ראשון, אבל בוודאות מעורר רצון לצלצל לחבר או לחברה שיודעים לבשל.

instagram.com/netafradkin

 

 

ערן יונה

בוגר
בצלאל
פגמ״ר
דייט עם המוות

יום אחד, המוות יפגוש אותך ואת כל מי שאי פעם הכרת. האמת הלא נוחה הזאת עומדת במרכזו של הסרט ״דייט עם המוות״ שמתעסק בשאלה האלמותית: מה היה קורה אם היינו יודעים מתי ואיך נמות? ביד מאייר עדינה ונוגעת ללב, מציג לנו היוצר כיצד ידיעת המוות אורבת לנו כל הזמן ומניעה כל בחירה שלנו בחיים.

instagram.com/eranyona96

 

 

ניצן בר

בוגרת
בצלאל
פגמ״ר
Extinction

בפרויקט החשוב שלפנינו מנסה היוצרת להאיר את סוגיית סכנת ההכחדה של צמחיה בכדור הארץ וההשלכות ההרסניות על המערכות השונות בעולם וביניהם גם אנחנו, בני האדם. התוצאה היא סרט נוגע ללב, העשוי בטכניקה מיוחדת הגורמת לצופה לבהות במסך בהנאה רבה לצלילי טבע אותנטיים. ניתן להתווכח האם, כפי שנכתב בלייבל לדצד העבודה, אכן ״בווידיאו מוצגים יחסיו של האדם עם הטבע, בהם ניצול היתר שלו, מוביל למצב בו האיזון יוצא משליטה עד כדי הרס נרחב בסביבה ופגיעה קשה גם בעצמו.״ - אך גם אם המסר לא עובר כפשוטו, הצופה נשאר עם רצון ושאיפה להרמוניה בריאה יותר שלנו עם הטבע.

instagram.com/nitzan_bar

 

 

ירדן אמסלם

בוגרת
המכללה למנהל
פגמ״ר
WHOLE

הפרויקט עוסק בתחושה של ניתוק, הפרעה ושיבוש בתוך חיי היומיום. ירדן יצרה מותג של מוצרים משובשים ולא שמישים. שקיות תפורות משני הצדדים, ספלים ללא ידית, פתקים שאי אפשר לתלוש. המיתוג נקי, לבן ומזמין. התוצאה היא פרויקט ניסיוני המעלה שאלות לגבי מה צריך ובמה אין צורך, ומה המשמעות של שימושיות בתוך תרבות הצריכה - מה אמיתי ומה שקרי. ההתבוננות בו גורמת לצורך למצמץ ולבדוק אם מה שמול העיניים שלנו אמיתי. פרויקט מקורי ויוצא דופן.

instagram.com/yardenot_amsalem

 


בהכנת הכתבה השתתפו אור סגל, בת־אל בן־חורין, עומר בינדר, רועי קדם ואלעד יאנה.