מריאן - סמל האומה הצרפתית

מיהי הדמות הנשית שמייצגת את צרפת כבר יותר ממאתיים שנה?

הכירו את מריאן: אישה בעלת עשרות פרצופים וללא שם משפחה, המלווה את העם הצרפתי מסיום המהפכה המפורסמת ב־1792. על אף השנים שעברו מאז הפרופיל שלה עדיין מוטבע על גבי בולים, מטבעות ואפילו מתנוסס על הלוגו הרשמי של הרפובליקה.

את "בולי מריאן" אני זוכרת היטב מילדותי בפריז. הבולים האדומים נועדו למכתבים בתוך צרפת והבולים הכחולים למכתבים שנוסעים רחוק - לישראל. מאז 1944 הונפקו עשרות מהדורות שונות של בולים עם דמותה של מריאן. מדי ארבע שנים מציג נשיא צרפת את המהדורה החדשה ביום העצמאות, הלוא הוא גם יום הבסטיליה.

Marianne1

 

מי היא מריאן?

הימים הם ימי "אם אין לחם שיאכלו עוגות". העם הצרפתי גווע ברעב והמלכה המנותקת מציעה להם לאכול בריוש. מתוך ייאוש כבד מהמונרכיה נולדת מריאן. שמה הוא ככל הנראה הכלאה בין מרי ואן, שני שמות נפוצים בקרב פשוטות העם. המהפכנים בני המאה ה־18 ביקשו להתנער משלטון גברי, מדכא ומיושן ובחרו בדמות אלגורית פרי דמיונם, שנבראה כדי לייצג את ערכיה של צרפת החופשית, החדשה. המורדים בחרו באישה כאנטיתזה מרעננת וחדשנית לשלטון, בתקווה שתוביל אותם לעתיד חדש.

 

לאורך ההיסטוריה, היתה מריאן סמל לתקווה וציפייה לשלטון דמוקרטי שוויוני

הקמפיין של מריאן תפס תאוצה והיא הפכה חיש מהר לאחד מסמלי הרפובליקה החדשה, לצד דגל הטריקולור והמוטו הלאומי: חירות, שוויון ואחווה. כשלגופה שמלה חושפת חזה ועל ראשה מצנפת (מחווה לעבדים של חבל הארץ פריגור), הצליחה מריאן לשמור על מעמדה כאחת הנשים המשמעותיות ביותר בתרבות הצרפתית במשך למעלה מ־200 שנה. לאורך ההיסטוריה, היתה מריאן סמל לתקווה וציפייה לשלטון דמוקרטי שוויוני. בתקופת שלטונו של נפוליאון, היתה השראה עבור המורדים בקיסר ששיוועו להקמת רפובליקה. כ־150 שנים לאחר מכן, לאחר שחרור צרפת משלטון הנאצים ב־1944, הושקה סדרת בולים חדשה של מריאן והיא קיימת עד היום.

 

חופש, שוויון, אחווה - מריאן על סמל הרפובליקה הצרפתית

 

ב־14 ביולי 2013, הושק בול מריאן האחרון, "מריאן של בני הנוער", אשר נבחר מבין 15 עיצובים שונים על ידי תיכוניסטים ברחבי צרפת. דיוקנה המשתנה של מריאן זכה לווריאציה חדשה ועדכנית. תוכלו לזהות בו קצת מסגנון המנגה היפני, קריצה מהנסיכות של דיסני ורמז של נוכחות צרפתית עכשווית: מריון קוטיאר.

new_marianne

 

למרבה הפלא, הבול הנבחר עורר סערה רבה והמפלגה הנוצרית - דמוקרטית אף איימה בחרם, כאשר היוצר חשף שההשראה לאיור היא אינה שבצ'נקו – פמיניסטית אוקראינית שנויה במחלוקת, העומדת בראש ארגון FEMEN ומוכרת בעיקר כ"הבלונדינית שמפגינה בחזה חשוף ועל ראשה זר פרחים".

רגע - אקטיביסטית חשופת חזה על בול. רק לי זה נשמע מוכר?