חבורת הטושים מאל״ף עד ת״ו: תערוכת איורים עם האותיות של הפונטים שלנו

בסוף השבוע האחרון התקיימה ביפו התערוכה ״א עד ת״. בתערוכה הוצגו 22 איורים של החבורה – איור אחד לכל אות באל״ף־בי״ת העברי.

התערוכה בהקמה

התערוכה בהקמה

למקרה שעדיין לא יצא לכם לשמוע עליהם – חבורת הטושים היא קבוצה המורכבת מ־13 מאיירים (שחר בכור, אור ליבנה, תמר מושקוביץ, אור רוזנשטיין, דש גולדשטיין, שרון טרגל, דניאל ווינבוש, אורלי לטוס, יהלי זיו, מיטל זילברמן נורית לאור, מריאנה רסקין וגל כהן) שחברו יחד כדי לממש את אהבתם לטושים. כן טושים - כמו שהיינו מציירים בהנאה כשהיינו ילדים בגן־חדווה ואמא היתה מתרגשת מכל קשקוש ותולה את היצירות שלנו על המקרר לתפארת המשפחה. רק שחבורת הטושים הם בכלל ילדים גדולים בוגרי שנקר, ויצו ובצלאל והם מוכשרים לאללה.

בסוף השבוע האחרון התקיימה ביפו התערוכה ״א עד ת״. בתערוכה הוצגו 22 איורים של החבורה – איור אחד לכל אות באל״ף־בי״ת העברי. האותיות שעליהם התבססו מאיירי הטושים הן לא אחרות מאשר האותיות של הפונטים שלנו. תפסנו את שחר בכור, מייסד חבורת הטושים, לשיחה קצרה כדי לברר איך התבצע התהליך ואיך הכל התחיל.

מכאן הגיע הרעיון. אור ליבנה מתוך התערוכה ״בית״

מכאן הגיע הרעיון. אור ליבנה מתוך התערוכה ״בית״

״הרעיון לתערוכה עלה מתוך הרצון שלנו להתעסק באותיות האל״ף-בי״ת העבריות. חשבתי מה עוד לא עשינו כקבוצה. כשאני חושב על זה - הרעיון בכלל התחיל לפני כמה חודשים כשהייתי בתערוכה בנושא "בית" של בצלאל למען ילדי הפליטים. הזמינו אותנו להשתתף, ואחת העבודות שהצגנו היתה של אור ליבנה (המאיירת הראשונה שהצטרפה לחבורה). אור איירה בית חלומות (בתמונה) שהזכיר לי ׳דירה להשכיר׳ ואת האות ו', וזה יצר את הטריגר לרעיון. הבנתי שזה הדבר הבא שנעשה - תערוכת אותיות של חבורת הטושים.
הרעיון לחבור ל־אאא כמעט היה מובן מאיליו. כדי להחליט מי מהחבורה יקבל איזה אות - ערכנו הגרלה בקבוצה הפרטית (וסודית) שלנו בפייסבוק שבה אנחנו מתקשרים ומתייעצים בינינו.״

התערוכה כבר ננעלה. מי שהספיק לראות זכה לחויה טיפוגרפית ואיורית שכללה עמדות קישקוש בטושים, אננסים מפלסטיק ומוזיקה עברית של פאטיפונים. עכשיו שזה מאחורינו, סיקרן אותנו לשאול את שחר מה התוכניות הלאה?

״כבר עכשיו אנחנו עובדים על האותיות הסופיות של סדרת האותיות כדי להשלים אפשרות של לכתוב מילים ושמות של אנשים בעזרת האותיות. ומי יודע אולי גם מספרים. וחוץ מזה נשארו כמה כרזות אם מישהו מעוניין לקנות אות בודדת או כרזה של כל האותיות. מוזמנים לכתוב לנו בפייסבוק. שיהיה לכם יום טוש.״

והנה כמה מהאותיות המאויירות להנאתכם:

ש'- שוקולד. איור של אור ליבנה

ש'- שוקולד בפונט אטלס. איור של אור ליבנה

ל'- למור. איור אור ליבנה

ל'- למור בפונט ספקטרום. איור אור ליבנה

ג'- גבינה. איור נורית לאור

ג'- גבינה בפונט נוילנד. איור נורית לאור

ד'- דגים. איור אורלי לטוס

ד'- דגים בפונט ספקטרום. איור אורלי לטוס

י'- ירח. איור דניאל ויינבוש

י'- ירח בפונט מקומי. איור דניאל ויינבוש

נ'- נקניק. איור תמר מושקוביץ

נ'- נקניק בפונט נוילנד. איור תמר מושקוביץ

ט'- טירה. איור שרון טרגל

ט'- טירה בפונט אטלס. איור שרון טרגל

ת'- תוכי. איור שחר בכור

ת'- תוכי בפונט אמביוולנטי. איור שחר בכור