הממלכה של עידו אגסי

'הממלכה' היא בית מלאכה לכריכה, דפוס בלט ויצירת ספרים בעבודת־יד של אמן הספר עידו אגסי. בסטודיו, ששוכן במבנה מנדטורי במושב חרות, אפשר למצוא אותיות בלט בשלל גופנים, מכבשי דפוס, מסדרה (מכונת לינוטייפ), משוּרוֹת, גליוטינה ומכבשי כריכה. ביקשנו מעידו לספר על הספרים המיוחדים שהוא יוצר בה.

היום שלי מתחיל בחמש וחצי בבוקר; אני אוהב את השעות המוקדמות והשקטות שבהן ההספק והריכוז גדולים. אני יוצר ספרים כבר 22 שנה ורוב הזמן עובד לבד. אל עולם הספר נכנסתי בעקבות אבא שלי, עוזי, שהקים את הוצאת ׳אבן חושן׳ בה רואים אור ספרים במהדורות מיוחדות, מתוך רצון ליצור ספרים שהדגש בהם לא יהיה רק על התוכן אלא גם על הצורה, ויכללו נייר, טיפוגרפיה, דפוס וכריכה מוקפדים. רוב הספרים שנוצרים ב׳ממלכה׳ נדפסים בדפוס בלט, נכרכים בעבודת יד, מלווים ביצירות אמנות מקוריות, חתומים וממוספרים.

mirror_905

ספרים מלווים אותי מינקות; בבית שבו גדלתי היו שפע ספרים ועבודות אמנות. למרות שלא קראתי את כל הספרים, הם היוו את תפאורת ילדותי. את מלאכת הדפוס והכריכה למדתי בעצמי, לאחר שאבי הציע לי לפתוח איתו את הוצאת הספרים: התבוננתי בספרים שבאוסף, עיינתי בספרים מקצועיים, התייעצתי עם חברים ובעיקר הרגשתי מה 'נכון' בתהליך היצירה. היתרון כשאתה אוטודידקט הוא שאין לך חוקים, מסגרות ומגבלות, ולעיתים אתה מגיע לתוצאה בדרך שונה מהרגיל. כך אתה ממציא לעצמך שיטות ופתרונות, שלעיתים לא חשבו עליהם קודם.

רוני סומק ואני רצינו ליצור יחד ספר במשך תקופה ארוכה. כשנפגשנו בדוכן שלי ביריד הספרים הבינלאומי בירושלים, הוא שלף מתיק העור היפה שלו ארבעה שירים מודפסים על A4 בנושא ריקוד שכתב לבִּתו, וצירף אליהם כמה רישומים. כך נולד הספר ׳עצות לילדה רוקדת׳. החלק שלי התחיל בבחירת הפורמט והגופן לסדר היד: מרגלית 12 פונקט עם ניקוד נפרד, ואחר־כך סידור שורת האותיות, הנחת מרווח של 2 פונקט, וסידור של הניקוד מתחתיו. בספר הזה רציתי לעבוד עם שחור וורוד - צבעי הבלט. תוך כדי סידור השיר Point Shoes עלה לי הרעיון לרקום נעלי בלט על הכריכה החיצונית.

הספרים שאני יוצר מתחלקים לכמה קטגוריות:

ספרים במהדורות מיוחדות וספרי אמן במסגרת הוצאת ׳אבן חושן׳, שהיא הבית שבו אני יוצר. על הקטגוריה הזאת נמנה הספר פסנתרי הכחול שהוא בעצם דף שיר של המשורת אלזה לסקר שילר בתרגומו של נתן זך. לספר יש צורה של פסנתר כנף, ודף השיר מהווה את הקלידים שלו.

Blue piano_905

פסנתרי הכחול

פרויקטים מוזמנים שמהווים מענה עיצובי לצרכים ולדרישות של לקוחות. העשייה בתחום המגוון והמעניין הזה כוללת הדפסת בלט, תיק עבודות, כריכה בעבודת יד, מהדורות של ספרים, קופסאות, פקסימליות (העתקים נאמנים למקור) ועוד מבחר פרויקטים מיוחדים.

לקטגוריה הזאת שייכת הפקסימילה של קטלוג הרכב הראשון בעברית של פורד מודל A, שהוזמנה על־ידי יבואן הרכב הישראלי. התבקשתי לסרוק את החומרים המקוריים, והדפסתי בטכניקת בלט בשני צבעים את הציורים, הטקסט והכתמים שעל הדף. לחוברת הכנתי מארז מעור עם לוגו במתכת שכלל חוברת הסבר. המהדורה ראתה אור ב־290 עותקים, שהם ׳פורד׳ בגימטריה.

DSC_9899_1_905

קטלוג הרכב הראשון בעברית של פורד מודל A

סדנאות כריכה והדפסה בְּבֶּלֶט - סדנאות חד־יומיות אליהן מגיעים אנשים ממגוון תחומים, שמתנסים בתהליך השלם של יצירת ספר.

את הספרים שאני יוצר אני מציג בתערוכות ברחבי העולם. לקראת תערוכת סולו בסיאול שבקוריאה, רציתי ליצור ספר בעברית וקוראנית כגשר בין שתי התרבויות. בחרתי בנושא דוד וגוליית והכנתי ספר אובייקט (Book Object) שהוא בעצם קלע דוד. על רצועת הקלע מוטבע בעברית ובקוריאנית פסוק מן התנ״ך. כדי לחמש את הקלע, נסעתי לתל עזקה בעמק האלה ואספתי אבנים למהדורת הספרים. הקלע יושב בתוך קופסא מותאמת למידותיו המיוחדות. הספר יצא במהדורה של 30 עותקים, מניין שנותי באותה עת.

DSCN7214_905

קלע דוד

הידעת?

דפוס בלט - טכניקת הדפסה של סידור אותיות בולטות.
מסדרה - מכונת היוצרת שורות של אותיות יצוקות.
משורה - מכשיר עשוי מתכת עליו מסדרים את אותיות הבלט. שמו מגזר מהמילה ׳שורה׳.
פקסימיליה - העתק נאמן למקור.
גליוטינה - מכשיר לחיתוך נייר וקרטון.

אל אתר 'הממלכה'

 

 


הוסף/י תגובה

4 תגובות