המדריך המלא: איך להצביע בקלפי שאתם לא רשומים בה

האם אתם אמורים להצביע בקלפי שרחוקה ממקום מגוריכם? בואו נגלה לכם סוד: ממש לידכם יש ״קלפי למוגבלי־ניידות״ ואתם יכולים להצביע בה

לכל אזרח ישראלי, בעל זכות הצבעה, מותר להצביע בקלפי למוגבלי־ניידות לאחר שהצהיר שהוא מוגבל־ניידות. כך שאם אתם רוצים להצביע (ואתם רוצים), אבל הקלפי שבה אתם רשומים נמצאת במקום מרוחק או בעיר אחרת, אתם יכולים פשוט ללכת להצביע בקלפי למוגבלי־ניידות הקרובה אליכם. החוק לא קובע מיהו מוגבל בניידות, וכך למעשה כל אחד יכול להצהיר שהוא ״מוגבל בניידות״ ולהצביע.

לממש את זכות ההצבעה – זה אלפבית של דמוקרטיה!

וכך תעשו את זה:

❶ אתרו את הקלפי הקרובה אליכם/ן מתוך רשימת הקלפיות למוגבלי ניידות 2019.

❷ שימו עליכם איזה בגד חגיגי וצאו אל הקלפי להצביע!

❸ בקלפי יבקשו מכם להציג תעודת זהות, דרכון בתוקף או רשיון נהיגה, ובנוסף תִּדָּרְשׁוּ לחתום על תצהיר על־כך שאתם אכן מוגבלי תנועה/ניידות. קמתם בבוקר עם כאב ראש? הגב כואב? העיניים שורפות? אתם מוגבלי ניידות וזכותכם להצביע בקלפי למוגבלי־ניידות.

❹ הצביעו! (במעטפה כפולה) הידד! השתתפתם בחגיגת הדמוקרטיה הישראלית. הקול שלכם ייספר בסוף, ביחד עם קולות הימאים.

זהו. אתם מוזמנים לספר לנו איך היה ולשתף את המסר הזה עם החברים שלכם, שיודו לכם על כך שחסכתם גם להם נסיעה מיותרת.

טיפ: מומלץ ללכת להצביע בשעות הבוקר והצהריים כשאין תורים. וגם, אם יש לפניכם בתור נכים או זקנים – תהיו בני אדם ותנו להם להצביע לפניכם.

כל האמור לעיל אינו מהווה המלצה משפטית ו/או יעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי.


Ù הוספת תגובה

19 תגובות

01
אייל

"בהצבעה בקלפיות הנגישות המיוחדות יידרש הבוחר, אם מוגבלותו אינה ניכרת לעין או אם אין ברשותו תעודה המעידה על כך שהוא מוגבל בניידות, לחתום בפני מזכיר ועדת הקלפי על הצהרה כי הוא מוגבל בניידות.״
זה לא התחזות? אי אפשר להסתבך מזה?

״מוגבל תנועה" הוא לא נכה. אם תגיע לקלפי למוגבלי תנועה ותראה שם נכים מחכים בתור תן להם להיכנס לפניך.
החוק לא הגדיר מיהו "מוגבל תנועה". אם התעוררת עם מיגרנה ואתה לא מסוגל לנסוע לעיר אחרת עד לקלפי שלך, אתה מוגבל תנועה. עד היום לא שמענו על אף אחד שהסתבך בגלל שהוא רצה לממש את זכות ההצבעה שלו באופן הזה (והיינו שומעים בתקשורת). אם כל האנשים ששכחו לשנות את הכתובת לפני חודש במשרד הפנים יממשו את הזכות שלהם להצביע בקלפי הקרוב לביתם אולי אז הממשלה תבין שהיא צריכה לשנות את השיטה שמכריחה כל אחד להצביע בקלפי הקרובה לכתובת המגורים שרשומה במשרד הפנים. השיטה הזו מקשה מאד בעיקר על צעירים וסטודנטים ולעיתים יעדיפו מסיבה זו לא להצביע. אין בזה היגיון ולראיה שיעור ההצבעה הנמוך ככל שמתרחקים מהמרכז: http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/428/759.html

07
ברית פרל

היי, אני רק רוצה להיות בטוחה שהבנתי- אני סטודנטית שגרה בת״א ולא הספקתי לשנות את מקום המגורים שנמצא רחוק מת״א, בנוסף המשפחה שלי כבר לא גרה שם, האם זה מספיק כדי להצביע בכל אחת מהקלפיות הרשומות? תודה

אם למישהו יש אחוז נכות בערך 10 אחוז אז האישור מספיק במקום הצהרה ? מדובר על מישהו שאולי לא ירצה לחתום על הצהרה מרוב שהוא אדם ישר ולא יודע לשקר (הלוואי שגם הפוליטיקאים היו ישרים כמוהו)

16
מוטי אורבך

באתר ועדת הבחירות רשום כך:
"אדם שמפאת מצבו הגופני מוגבל בניידות והקלפי שבה הוא רשום אינה מוגדרת כנגישה, רשאי להצביע בכל מקום קלפי שנקבע על ידי ועדת הבחירות המרכזית כקלפי נגישה מיוחדת"
אני חושש שבמקרה שהקלפי בה אני רשום כן נגישה, אולי הקול שלי יפסל. זאת אומרת, אצביע בקלפי מרוחקת במעטפה כפולה, ישוו את פרטיי עם הרשום בקלפי בה אני רשום כחלק מהתהליך התיקני, ומשיראו שהקלפי בה אני רשום נגישה המעטפה הפנימית תיפסל!

תגובות פייסבוק