המדריך המלא: איך להצביע בקלפי ליד הבית

האם אתם אמורים להצביע בקלפי שרחוק ממקום מגוריכם? בואו נגלה לכם סוד: ממש לידכם יש ״קלפי למוגבלי־ניידות״ ואתם יכולים להצביע בו. לכל אזרח ישראלי מעל גיל 18 מותר להצביע בקלפי למוגבלי־ניידות לאחר שהצהיר שהוא מוגבל־ניידות. אתם לא צריכים להוכיח מגבלה רפואית או נכות אלא רק להצהיר על־כך. זהו זה.

וכך, אם אתם רוצים להצביע (ואתם רוצים), אבל הקלפי שבה אתם רשומים נמצא במקום מרוחק או בעיר אחרת, אתם יכולים פשוט ללכת לקלפי למוגבלי־ניידות הקרובה אליכם. החוק לא קובע מיהו מוגבל בניידות וכל אחד יכול לומר שהוא ״מוגבל בניידות״. כמובן שאם יש לפניכם בתור נכים או זקנים תהיו בני אדם ותנו להם להצביע לפניכם.

וכך תעשו את זה:

1. אתרו את הקלפי למוגבלי ניידות הקרוב אליכם מתוך הרשימה כאן.

2. שימו עליכם איזה בגד חגיגי וצאו אליו להצביע!

3. בקלפי יבקשו מכם להציג תעודת זהות, דרכון בתוקף או רשיון נהיגה, ובנוסף תדַרשו לחתום על תצהיר על־כך שאתם אכן מוגבלי תנועה/ניידות. קמתם בבוקר עם כאב ראש? הגב כואב? העיניים שורפות? אתם מוגבלי ניידות ורשאים להצביע בקלפי למוגבלי־ניידות.

4. הצביעו! (במעטפה כפולה) הידד! השתתפתם בחגיגת הדמוקרטיה הישראלית.

אתם מוזמנים לספר לנו איך היה ולשתף את המסר הזה לכל החברים שלכם – שיודו לכם על כך שחסכתם גם להם נסיעה מיותרת.

* האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.2 תגובות

01
אלעד

"בהצבעה בקלפיות הנגישות המיוחדות יידרש הבוחר, אם מוגבלותו אינה ניכרת לעין או אם אין ברשותו תעודה המעידה על כך שהוא מוגבל בניידות, לחתום בפני מזכיר ועדת הקלפי על הצהרה כי הוא מוגבל בניידות. לתשומת לב הבוחרים - הצהרה שקרית היא עברה פלילית, והיא ומעכבת את הצבעתם של בוחרים המוגבלים בניידותם ומקשה עליהם." (מתוך אתר ועדת הבחירות לכנסת, כאן: http://bechirot.gov.il/election/Kneset20/Pages/SpecialAvailableKalpies.aspx)

העונש בגין חתימה על ההצהרה כאמור בידי מי שאינו מוגבל בניידות הוא עד 6 חודשי מאסר.

אתם משדלים אנשים לבצע עבירה פלילית. אגב, על-פי חוק העונשין, העונש החל על העבירה העיקרית (כאמור, עד 6 חודשי מאסר) חל גם על שידול; על נסיון לשידול חלה מחצית העונש על העבירה העיקרית.

מלבד זאת, אתם מעודדים אנשים לבצע מעשה מכוער של התחזות לנכה.

אנחנו מעודדים אנשים לצאת ולהצביע. "מוגבל תנועה" הוא לא נכה. אם תגיע לקלפי למוגבלי תנועה ותראה שם נכים מחכים בתור תן להם להיכנס לפניך. זה ברור! זאת לא שום עבירה פלילית להצהיר שאתה מוגבל תנועה מכיוון שהחוק לא הגדיר מיהו "מוגבל תנועה". כואב לך הראש ואתה לא מסוגל לנסוע עד לקלפי שלך? כן, אתה מוגבל תנועה. עד היום לא שמענו על אף אחד שהסתבך בגלל שהוא רצה לממש את זכות ההצבעה שלו באופן הזה (והיינו שומעים בתקשורת) כי זאת לא עבירה פלילית. אם כל האנשים ששכחו לשנות את הכתובת לפני חודש במשרד הפנים יממשו את הזכות שלהם להצביע בקלפי הקרוב לביתם אולי אז הממשלה תבין שהיא צריכה לשנות את השיטה שמכריחה כל אחד להצביע בקלפי הקרובה לכתובת המגורים שרשומה במשרד הפנים. השיטה הזו מקשה מאד בעיקר על צעירים וסטודנטים ולעיתים יעדיפו מסיבה זו לא להצביע. אין בזה היגיון ולראיה שיעור ההצבעה הנמוך ככל שמתרחקים מהמרכז: http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/428/759.html

תגובות פייסבוק