עיצוב בחו"ל מה לעשות בציריך? 8 המלצות למעצבים גרפיים

ישי בן־דוד לוקח אותנו לסיור בעיר השוויצרית כי עיצוב שויצרי זה קול לגמרי

אתם בדרך לציריך? רוב הסיכויים שנכפה עליכם לעבור בעיר מתוקף מעמדה כמלכת טיסות ההמשך ואתם בכלל בדרך ליעד מגניב ורלוונטי יותר, או שלחלופין אתם בנקאים ו/או אנשי הייטק וזאת אשכרה התחנה הסופית שלכם ואז תנחומיי.

סתם. ציריך היא אמנם לא יעד פופולרי עבור המטייל הישראלי אבל אם אתם משתייכים לצד הנכון של תחום העיצוב (נגיד גרפיקה, טיפוגרפיה, אינפוגרפיקה) אז נפלתם על העיר הרלוונטית ביותר עבורכם. לשווייצרים יש חלק משמעותי בביסוס הגרפיקה המודרנית וחלק גדול ממה שאנחנו מכירים ומורגלים בו התחיל בעצם כאן. גם אם לא תיישמו אף לא אחת מההמלצות הבאות מדובר בעיר שתעשה נעים בעין לכל מי שמיתוג מדויק ועיצוב נקי הם משאת חייו.

 

Photo by Micha L. Rieser

החנות בציריך. למקרה שהצלחתם לפספס אותה

פרייטאג

מותג מקומי סופר־פופולרי שעושה שימוש בברזנטים של משאיות וחגורות בטיחות מרכבים מפורקים בכדי לייצר תיקים וארנקים עמידים בצורה יוצאת דופן. המחירים מכוונים יחסית גבוה אבל מדובר באביזר אופנתי לכל החיים (כולל אחריות) מה גם שאופן הייצור מבטיח שאין ולא יהיה לאף אחד תיק זהה לשלכם. את החנות קשה מאוד לפספס - ככה זה כשאתה מניח 8 מכולות אחת על גבי השנייה ומציב אותן במיקום מרכזי בעיר. אם כבר מיחזור אז עד הסוף.

Geroldstrasse 17 8005
www.freitag.ch

ויש גם חנות אאוטלט שמוכרת דגמים עם פגמים קלים במתחם שנקרא ZURICH NOERD

Binzmühlestrasse 170b, 2. OG 8050

 

 

מוזיאון ציריך לאמנות

המקבילה המקומית למוזיאון תל־אביב, בערך. המוזיאון גדול יחסית ומציג יצירות ממגוון רחב של ז’אנרים מימי הביניים ועד המודרניזם. תחושת השיטוט בו שונה מאוד ממה שאנחנו מורגלים בארץ, פועל יוצא של אוספים מז'אנרים שלא נפוצים כאן. אם אתם מאוהבי הקלאסיקות אז נא לגשת.

Heimplatz. 1, 8001www.kunsthaus.ch

המוזיאון. מבפנים הוא יותר יפה

 

TONI AREAL

מתחם העיצוב החדש של ציריך שנמצא בתוך מה שהיה פעם מפעל למוצרי חלב. במבנה מרוכזים בית הספר לאמנות ועיצוב, הקונסרבטוריון וכן המוזיאון לעיצוב מודרני שתכף נגיע גם אליו. האדריכלות הפנימית מרשימה, מינימליסטית ועושה שימוש מלא השראה בהכוונה על בסיס צבע ואייקונים. סוכרית עיצוב אמיתית. המיקום של כל הטוב הזה אמנם לא נמצא במרחק הליכה ממרכז העיר, אבל נסיעה קצרה בחשמלית תיקח אתכם לשם בקלות רבה.

Pfingstweidstrasse 94, 8005www.zhdk.ch/campustoniareal

 

המוזיאון לעיצוב מודרני

כפי שציינתי, המוזיאון שוכן בתוך בניין הטוני (המעבר שלו לכאן התרחש ממש לאחרונה אז אם אתם מבקשים הכוונה מאנשים תזכירו את שם הבניין ולא את המוזיאון). התערוכות מתחלפות לעיתים קרובות וניתן לבדוק באתר מה מציג כרגע. המוזיאון לא גדול במיוחד, שקט ולא מתיש, כך שניתן בהחלט לקפוץ, גם אם יש לכם רק שעה-שעתיים.

פעם ביום יוצא סיור מודרך אל המחסנים של המוזיאון וכדאי להתעדכן בשעות ובשפת ההדרכה. סופר מומלץ!

חנות המוזיאון, כמו כל חנות מוזיאון באשר היא, מציעה לקט של פריטים סבירים במחירים לא סבירים אבל אם יש לכם מעט פנאי תוכלו למצוא כמה דברים שווים ונגישים כמתנה לעצמכם או לחברים. שימו לב לספר בהוצאת המוזיאון המסכם 100 שנה של עיצוב שוויצרי, פנינה אמיתית לכל ספריית מעצב.

Toni-ArealPfingstweidstrasse 96, 8005www.museum-gestaltung.ch

 

בר- חנות ספרים SPHERE

תחנה מקסימה בשביל קפה מצוין (מצרך נפוץ בשווייץ, אגב) וספרי אמנות מכל הז'אנרים. מרחק הליכה מתחנת הרכבת המרכזית, קרוב למרכז העיר אבל עדיין שקט ואינטימי. האתר לא אינפורמטיבי כל כך אבל קחו קישור לסיור וירטואלי שיעשה לכם חשק.

Hardturmstrasse 66, 8005www.spheres.cc

 

שיטוט בחלקו הצפוני של הרחוב. מומלץ

רחוב באנהוף

או BANHOFFSTRASSE אם תתעקשו. לאן שלא תלכו ומה שלא תבחרו לעשות, נסו לעבור בשדרה הראשית של העיר בשביל מבחר אינסופי של חלונות ראווה הכי יצירתיים שתתקלו בהם. השראה מובטחת.

www.bahnhofstrasse-zuerich.ch

 

צדים או מלקטים?

אמנם זה לא ממש יעד, אבל אם פרינט עושה לכם את זה אז אתם בגן־עדן בערך. השוויצרים לא שמעו על מותו של התחום וממשיכים להדפיס כרזות/פרסומות/תוכניות ולהציב אותם לחלוקה איפה שרק ניתן. אם אתם לקטני השראות מטבעכם ורוצים השראה (חינמית) מהסוג שלא רואים בארץ - תכינו שקית גדולה, יש מה לקחת כמעט בכל מקום. ריכוז גדול במיוחד נמצא ברחבת הכניסה של המוזיאון לעיצוב מודרני, וכן ובשדה התעופה.

זה מה שאני אספתי:

 

* טיפ קטן לסיום

מומלץ מאוד לבדוק את שעות הפתיחה של כל יעד אליו אתם מתכוונים להגיע. ציריך נחשבת לעיר קתולית, וככזאת יש לא מעט ימים בשנה בהם אין מסחר וכל בתי העסק סגורים בגלל משהו שקשור לחג נוצרי כלשהו, אז שימו לב.תגובה אחת