סינסתזיה ואותיות: לכל אות יש צבע

מאת

סינסתזיה היא תופעה של ערבוב חושים - כאשר חוש אחד מגורה, מתעורר אוטומטית ובצורה בלתי רצונית חוש נוסף. לדוגמא, אדם שומע צליל ובו זמנית מרגיש את הטעם של הצליל. התופעה קיימת באופן חלש בכל האוכלוסיה, אבל היא חזקה יותר אצל אחוז קטן מאד של אנשים, הנקראים סינסתטים. אותם אנשים בדרך כלל לא מדווחים על חוויה שלילית אלא על חוויה חיובית או נייטרלית.

קיימים סוגים רבים של סינסתזיה, לדוגמא: קול ← צורה, מגע ← צליל, אבל אותנו מעניינות כמובן האותיות. הסינסתזיה הרלוונטית היא אחת הנפוצות באוכלוסיה והיא נקראת תו ← צבע. כאשר אנשים עם ערבוב החושים הזה מסתכלים על מילה הם יראו כל אות בצבע הייחודי לה. שתי אותיות או מספרים מאותו סוג (לדוגמא שתי האל"ף במילה "אבא" או שתי האפסים ב"90210") ייראו באותו צבע. פטרישיה לין דפי, סופרת וסינסתטית, מתארת את אחת החוויות הראשונות שלה: "יום אחד הבנתי שכדי ליצור את האות R פשוט כותבים P ואז מוסיפים קו מהקימור שלה לכיוון מטה. הייתי כל כך מופתעת שכל מה שאני צריכה לעשות כדי להפוך אות מצהובה לכתומה הוא להוסיף קו!"

המרתק הוא שמחקרים משנת 2005 מצאו שיש עקביות בצבע הנלווה לאותיות מסויימות. לדוגמא: האות A תופיע ברוב המקרים כאדומה, האות B ככחולה והאות C כצהובה (אנחנו אמנם לא סינסתזים אבל רואים תמיד את האל"ף כאדומה).

מה המשמעות של העקביות הזאת? האם לכל אות יש צבע הקשור אליה ורוב האנשים פשוט לא מבחינים בו? תלוי כמובן את מי שואלים. יש חוקרים שמאמינים שכולנו נולדים כסינסתטים אבל תהליכי למידה בילדות מפרידים כל חוש וחוש אצל רובנו. אחרים חושבים שהתופעה שולית יותר והיא גנטית. ויש כאלה ששוללים את התופעה לגמרי ומאמינים שהחיבור הוא לא ישיר - בין חוש לחוש, אלא עובר קודם כל עיבוד קוגניטיבי. וכך עוד הסברים ותיאוריות בלי סוף.

אנחנו סקרנים לדעת איזה צבעים משייכים לאילו אותיות עבריות. האם מישהו מכם הוא סינסתט?


Ù הוספת תגובה

5 תגובות

01
אליענה

אני סינסתטית, אצלי לכל מספר יש צבע באופן חד וברור. עשיתי ניסוי ולפני כמה שנים צבעתי שבלונות של מספרים בצבעים ששייכים אליהם. נתתי לאחותי לשמור ואחרי כמה שנים כשנזכרנו צבעתי שוב ואז השוונו את הדפים - כל הצבעים היו תואמים אחד לאחד (יש לי אפילו מספר בצבע ארגמן)
עוד ניסוי שעשיתי - מצאתי מישהי שגם היא טוענת שיש לה קשר חד וברור בין מספרים לצבעים, נתתי לה לצבוע שבלונות של מספרים והצבעים שלה היו שונים לגמרי משלי - זה אומר שאצל כל אחד הצבעים משתנים...

03
אורלי

מפתחת שיטת קוד-יה (אבחון וריפוי דרך המוזיקה של הגוף) לאור נהלל, היא סינסתטית
ופיתחה שיטה מדהימה לאבחון וריפוי שעוזרת להמון אנשים להבריא ממחלות קשות אפילו כמו סרטן, עקרות בעיות נפשיות ועוד.. היא רואה את הקולות בצבע כשאנשים מדברים

תגובות פייסבוק