סינסתזיה ואותיות: לכל אות יש צבע

סינסתזיה היא תופעה של ערבוב חושים – כאשר חוש אחד מגורה, מתעורר אוטומטית ובצורה בלתי רצונית חוש נוסף. לדוגמה, אדם שומע צליל ובו זמנית מרגיש את הטעם של הצליל. התופעה קיימת באופן חלש בכל האוכלוסייה, אבל היא חזקה יותר אצל אחוז קטן מאוד של אנשים, הנקראים סינסתטים. אותם אנשים בדרך כלל לא מדווחים על חוויה שלילית אלא על חוויה חיובית או ניטרלית.

קיימים סוגים רבים של סינסתזיה, לדוגמה: קול ← צורה, מגע ← צליל, אבל אותנו מעניינות כמובן האותיות. הסינסתזיה הרלוונטית היא אחת הנפוצות באוכלוסייה והיא נקראת תו ← צבע. כאשר אנשים עם ערבוב החושים הזה מסתכלים על מילה, הם יראו כל אות בצבע הייחודי לה. שתי אותיות או מספרים מאותו סוג (לדוגמה שתי האל"ף במילה "אבא" או שני האפסים ב"90210") ייראו באותו צבע. פטרישה לין דפי, סופרת וסינסתטית, מתארת את אחת החוויות הראשונות שלה: "יום אחד הבנתי שכדי ליצור את האות R פשוט כותבים P ואז מוסיפים קו מהקימור שלה לכיוון מטה. הייתי כל כך מופתעת שכל מה שאני צריכה לעשות כדי להפוך אות מצהובה לכתומה הוא להוסיף קו!"

המרתק הוא שמחקרים משנת 2005 מצאו שיש עקביות בצבע הנלווה לאותיות מסוימות. לדוגמא: האות A תופיע ברוב המקרים כאדומה, האות B ככחולה והאות C כצהובה. (אנחנו אומנם לא סינסתטים אבל רואים תמיד את האל"ף כאדומה.)

מה המשמעות של העקביות הזאת? האם לכל אות יש צבע הקשור אליה ורוב האנשים פשוט לא מבחינים בו? תלוי כמובן את מי שואלים. יש חוקרים שמאמינים שכולנו נולדים כסינסתטים אבל תהליכי למידה בילדות מפרידים כל חוש וחוש אצל רובנו. אחרים חושבים שהתופעה שולית יותר והיא גנטית. ויש כאלה ששוללים את התופעה לגמרי ומאמינים שהחיבור הוא לא ישיר (בין חוש לחוש) אלא עובר קודם כול עיבוד קוגניטיבי. וכך עוד הסברים ותאוריות בלי סוף.

אנחנו סקרנים לדעת אילו צבעים משייכים לאילו אותיות עבריות. האם מישהו מכם הוא סינסתט?


הוסף/י תגובה

13 תגובות

01
אליענה

אני סינסתטית, אצלי לכל מספר יש צבע באופן חד וברור. עשיתי ניסוי ולפני כמה שנים צבעתי שבלונות של מספרים בצבעים ששייכים אליהם. נתתי לאחותי לשמור ואחרי כמה שנים כשנזכרנו צבעתי שוב ואז השוונו את הדפים - כל הצבעים היו תואמים אחד לאחד (יש לי אפילו מספר בצבע ארגמן)
עוד ניסוי שעשיתי - מצאתי מישהי שגם היא טוענת שיש לה קשר חד וברור בין מספרים לצבעים, נתתי לה לצבוע שבלונות של מספרים והצבעים שלה היו שונים לגמרי משלי - זה אומר שאצל כל אחד הצבעים משתנים...

03
אורלי

מפתחת שיטת קוד-יה (אבחון וריפוי דרך המוזיקה של הגוף) לאור נהלל, היא סינסתטית
ופיתחה שיטה מדהימה לאבחון וריפוי שעוזרת להמון אנשים להבריא ממחלות קשות אפילו כמו סרטן, עקרות בעיות נפשיות ועוד.. היא רואה את הקולות בצבע כשאנשים מדברים

09
נתנאל

אני כנראה סינטזי כי אנירואה אותיות בצבע ויותר מזה גם המילים מקבלים צבע לפי חלק מהאותיות, אני מגדיר חלק מהאותיות כפעילים וחלק כלא פעילים, האותיות הפעילים הם בעלי צבע שישפיע על צבע המילה והאותיות הלא פעילים ישפיעו פחות או כלל לא. בנוסף המילה לא יקבל עירבוב של שני צבעים כמו שכחול וצהוב עושה ירוק רק הצבע החזקה ישפיע ופעמים יהיו גוונים נוספים בחלק המילה לדוגמה השם "נחמה" נ' הוא אדום פעיל, ח' חום בהיר לא פעיל מ' ירוק פעיל וה' צהוב לא פעיל ולכן לשם נחמה יש צבע אדום וירוק ומזכיר פרח אדומה בין העלים הירוקים וכמובן הצהוב והחום ישפיעו קצת ואני רואה בשם זה משהו מדהים כמו פרח אדומה ועלים ירוקות עם קצת צוף צהוב.
אני הרבה פעמים יושב ומתבונן בזה, אני חושב שאו שאני משוגע או שיש לי חוש שישי:)

10
סינסתזית

אני מאוד מאוד סינסתזית
יש לי צבעים לאותיות
כל מילה היא צבע לפי האות שבה ה"טעם" של המילה
ויש לי צבעים לימים בשבוע
כל קול הוא בצבע ובצורה ממש צורה מוגדרת
ויש עוד משהו אני לא יודעת אם זה קשור כנראה שכן
לכל כאב יש לי צורה ממש
נגיד כאב ראש מסוים שהוא בצורה של צינור דק דק וחזק בצבע ירוק
זה משהוא שלא ראיתי שכותבים על זה אבל אצלי זה קיים ממש חזק

11
יעל

היי, גם אני סינסטזית. מאז אני זוכרת את עצמי לכל אות או מספר יש צבע, גם לכל חפץ או מושג אצלי קופץ מיד צבע או שילוב של שניים. אבל חוץ מהברור מאילו כמו ים - כחול, שמתי לב שרובם מושפעים מהאותיות שמרכיבות את המילים, וכן האסוציאציה החיובית או השלילית אצלי על המילים ובהתאמה לכך הצבעים...
הבנתי שאני היחידה אחרי שקראתי כתבה על כך בתור ילדה, ואמרתי לעצמי 'מה לא כולם כך?'...