האוסף שלי אוסף הטלכרטים של דדי כהן

ב־1991 לערך, עלתה לאוויר פרסומת ובה נערה רצה לאורך התחנה המרכזית בת"א עד שנתקלת באדם תועה, תיק הטיולים שלה נופל לרצפה וממנו מתפרזים עשרות אסימונים. בשלב זה עוצרת אותה דמות כלשהי ומציעה לה כרטיס טלכרט כחול עם הסכום של 10 יחידות עליו, שאיתו תוכל לדבר ללא צורך באסימונים. פה נכנס הסלוגן "אין כיס בלי כרטיס" וכך, בזק הציגה לנו את הטלכרט.

בהתחלה הטלכרטים שמרו על עיצוב סולידי (יחסית) לתקופה, שסבב בעיקר סביב מספר הפעימות ולאט לאט נתנו דרור וחופש לכל המעוניין. מה לא הופיע עליהם? בזק הנפיקה סדרות של חיות ופרחי ארצנו, נופים וערים בישראל, תמונות של אלופות הליגה, אירועים בהיסטוריה, יצירות אמנות, פריטים מתקופת התנ"ך ועוד ועוד. טלכרטים מיוחדים היו מונפקים להעלת מודעות, גיוס תרומות, ציון תאריכים חשובים, אירועי ספורט ותרבות אנד סו און. נראה שכל גוף שהיתה יכולת בידו היה מנפיק טלכרטים בדמותו וכך גם הופיעו טלכרטים שפירסמו החל מתחנות דלק ועד למוספי עיתונים.

האוסף נוצר בגלל האחים שלי, שהדליקו אותי על איסוף טלכרטים ומשם זה המשיך לבד. בהתחלה בתחומי ישראל ולאחר מכן גם טלכרטים מחו"ל (במיוחד אנגליה וצרפת), שסופקו בעיקר ע"י דוד שלי שהיה טייס באלעל. עם הזמן הטלכרטים נאספו לאלבום או שניים ואיפה שיש אוספים יש גם כנסים. עד היום יש לי את טלכרט המזכרת עם התמנוה מהכנס שהשתתפתי בו. עם השנים הטלכרטים כבר כמעט ונעלמו ואני כבר מזמן לא מסתכל מעל טלפונים ציבוריים (טוב, אולי מדי פעם). היום, בעידן של דומיננטיות סלולרית, מונפקים בעיקר כרטיסי חיוג פשוטים. התקופה שבו היינו תוהים איזה טלכרט יונפק לרגל אירוע חשוב או איזה עיצוב יהיה לטלכרט שיקבלו החיילים בגיוס כבר איננה. קצת חבל.


הוסף/י תגובה

9 תגובות

מגניב מאד. הצלחת לאתר שמות מעצבים או אולי סטודיואים או משרדים שעיצבו את הכרטיסים? לדעתי זה ממש מידע מעניין, גם עבור מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל. דבר נוסף: אם מעניין אותך להרחיב את האוסף, אני מכיר סוחר בשוק הפשפשים בדיזנגוף שמוכר בשקל ויש לו די הרבה.

  02
  גלית

  היי, אני עיצבתי את הטלכרט בנושא זהירות בדרכים כאשר הייתי בת 17.
  בשנת 96' התקיימה תחרות ציורי ילדים בנושא זהירות בדרכים ביוזמת "בזק".
  ילדים רבים שלחו ציורים ואפילו הוצאה לאור חוברת של 50 הציורים שעלו לשלב הגמר.
  זה הטלכרט שזכה והוא הונפק במליון עותקים. :-) אכן נוסטלגיה

   06
   דומיניק אפרת

   שלום לך גלית. כל הכבוד לך יש ברשותי את החוברת. כתוב עליה: הלו, עצור, טלכרט לפניך. כיוון שאני בין הראשונים שנרשמה לאגודת אספני טלכרטים בישראל, יש לי די הרבה. בזמן קורונה, חיפשתי במה לעניין את הנכדים שלי, בני 4, 5, 6, 7, 8. האתי להם את אוסף הטלכרטים. תחילה הסברתי להם את היסטורית הטלפון. הם כל כך התלהבו והתעניינו שביקשו שארצה בכיתה על טלכרטים. אעשה זאת כשבתי הספר יחזרו לשגרה.