אוטו הופ – האמן והמעצב הגרמני שלא הכרתם

אוטו הופ לא קרא לעצמו אמן. הוא טען שהוא שולט בטכניקות של אמנים ומעצבים, אבל אין לו את היצירתיות שלהם. בכתבה זו אנחנו סוקרים את חייו מלאי היצירה ומגלים כמה הוא טעה

אוטו הופ.

הרמן יוסף אוטו הוברט אוגוסט קונסטנטין הופ, או בקיצור – אוטו הופ (Otto Hupp), היה מעצב ואמן־גרפי גרמני. הופ עסק בעיקר בעיצוב תגי אצולה – הרלדיקה, אך עבודתו כללה גם עיצוב פונטים לטיניים ועיצוב לוגואים.

הופ נולד בשנת 1859 בגרמניה, הרביעי מבין חמישה בנים. אביו עסק בחריטה, ולימד אותו את רזי מקצוע הגרפיקה. לאחר שסיים את ההכשרה עם אביו, עבר למינכן ב־1878 ולאחר מכן לפרברי גרמניה, שם גר ויצר עד ליום מותו. לאורך חייו צייר מעל 6,000 שלטי אצולה וגם כתב ספרים רבים בנושא.

יותר מ־3500 מתגי האצולה שעיצב הופ פורסמו כפריטים לאספנים על־ידי Kafee HAG, מה שהנגיש את תחום ההרלידקה ועשה אותם וביחוד את עבודותיו של הופ למוכרים ומעורכים. כאשר הבעלים והמייסד של קפה האג הגה את הרעיון של אלבומי הרלדיקה והפיכת תגי האצולה לפריטי אספנים, הופ התבקש ליצור את התמונות והטקסט. הוא הסכים, וכדי להאיץ את התהליך השתמש בתמונות שכבר יצר לסדרת הספרים שלו. כל הדימויים של האלבומים הישנים כוללים את ראשי התיבות OH לציון שמו של הופ (בקאבר).

בנוסף לציור תגי האצולה, הוא יצר גם שלטים וסמלים חדשים לרשויות, והשאיר אחריו טיוטות רבות של תגים בתהליך עבודה. התג החשוב ביותר שצייר הופ הוא כנראה התג שיצר לבוואריה ב־1923, אך זה הוחלף לאחר מלחמת העולם השנייה בגרסה חדשה.

עבודות הטיפוגרפיה הראשונות של הופ נוצרו ב־1883. הפונט הראשון שלו נקרא נאו־דאטש ופורסם ב־1899 על ידי גנץ והייז. הופ יצר מספר פונטים נוספים בהמשך: הופ־גוטיץ', הופ־פראקטור, והופ־אנטיקה. יחד עם זאת, מכיוון שהגופנים שלו לא עוצבו לשימוש שגרתי הם לא הופצו באופן נרחב, רובם נשכחו ורק בודדים מתוכם הומרו לשימוש מודרני.

עבודות מרכזיות נוספות של הופ כוללות עבודות מתכת עבור קתדרלת ספאייר ב־1904 (בעקבותיהן זכה למעמד פרופסור ב־1906), כיסוי לשעון אסטרונומי שנתרם לעיר מינכן, והלוגו של מבשלת הבירה ספאטן.

במפתיע, הופ ראה את עצמו כבעל מלאכה ולא כיוצר. הוא אמר על עצמו שהוא משתמש בטכניקה אמנותית, אך אין לו את היצירתיות הנדרשת מאמן.

תגים מהאוסף של קפה האג.

פרטים מתוך לוח שנה שכתב וצייר הופ בשנת 1940.

אוסף תגים לרשויות כפי שפורסמו בספריו של הופ.

עיצוב תגים עבור רשויות בבוואריה.

לוגו בירה שפאטן.

עיצוב ספרים. הספר המלא נמצא כאן.

אותיות רנסאנס.

גופן מודרני בהשראת האותיות שיצר הופ.

אותיות תחיליות, 1908.