סמל גדוד חדש־ישן בחיל השיריון

גדוד הטנקים הראשון בצה״ל זוכה למיתוג מחודש, ונותן עדנה מחודשת לסמלו המקורי מקום המדינה, בהובלת המעצב שגיא בלומברג

לפני כמה חודשים פרסם עודד בן יהודה כתבה בעיתון הארץ על מיתוגו מחדש של חיל התותחנים על ידי סטודיו פירמה, והעלה בתחילתה משאלת לב קטנה, שאולי יהיה זה חיל החלוץ לקראת מיתוג מסודר ומחודש של צה״ל שיעשה סדר בכאוס העיצובי ששורר דווקא בממלכת המשמעת והסדר. והנה אולי מופיעה סנונית ראשונה מכיוונו של שגיא בלומברג, מעצב ותיק ומוכר, שמוכר לכם אולי ממיתוג המפלגות ״כחול לבן״ ו״יש עתיד״.

היי שגיא, אולי תספר לנו קצת עליך לפני שנגיע לנושא המיתוג מחדש של גדוד 82?

סבבה, אז אולי בקשר לסמל הגדוד, אספר שהתחלתי את ה״קריירה הצבאית״ בפנימיה הצבאית בחיפה, ממנה המשכתי למסלול לוחם ומפקד בחיל השיריון, שאותו סיימתי כסמג״ד של גדוד 82. כן, אותו גדוד שעליו אנחנו מדברים. היישר מהשחרור שלי הגעתי לראיונות הקבלה לבצלאל, ואחרי שהתקבלתי ולבסוף גם סיימתי את התואר בהצלחה, המשכתי למספר שנים כמנהל קריאטיב במשרדי פרסום מובילים. בהמשך החלטתי לצאת לדרך משלי ופתחתי את סטודיו בלומברג, המתמחה בעיצוב פוליטי וחברתי, ובמקביל גם הייתי מרצה בבצלאל מספר שנים בתחום הפרסום.

טוב, עכשיו קצת יותר ברור לנו איך הגעת לפרויקט הזה, אבל אולי תוכל להרחיב לנו בכל זאת על התהליך?

בשמחה. גדוד 82 נוסד לפני 75 שנים כגדוד הטנקים הראשון של צה״ל והגדוד השני של חטיבה 8, בפיקוד יצחק שדה. סמלה המקורי של חטיבה 8, כלל את צללית ההוצ׳קס שהיה הטנק הראשון של גדוד 82, כשמאחוריו מצטלבים חרב וענף עלי זית בתוך מסגרת אליפטית. לאחר מלחמת העצמאות נסגרה החטיבה ונפתחה מחדש ב־1967 עם סמל חדש שכלל רק את הצלבת החרב והעלים מהסמל המקורי, כך שסמלה המקורי של חטיבה 8 למעשה ״אבד״.

סמלי חטיבות קום המדינה

לרגל ציון שנת השבעים וחמש להקמת הגדוד והחטיבה בראשות מג״ד 82 אופיר כספי ומח״ט החטיבה יפתח נורקין, הוחלט לחדש את סימלו באופן שישקף את סיפור הגדוד. הסמל החדש שעיצבתי שומר על הצורה האליפטית שהיתה בסמל חטיבה 8 המקורי. במרכזו צללית טנק הוצ׳קס (ולא טנק המרכבה שמופיע בסמל שהיה בשימוש עד היום) ולפניו מגן דוד צהוב וברק, הלקוחים מסמלה של חטיבה 7, שגדוד 82 הוא אחר מגדודי השיריון שלה כיום. מגן הדוד הצהוב מייצג את הלוחמים בגדוד ובחטיבה שהיו שורדי שואה - ומרפרר לטלאי הצהוב, לצד הברק המייצג את גדוד הטנקים הראשון. צבעי הסמל לקוחים גם הם מסמלה של חטיבה 7 ומסמל הגדוד שהיה נהוג בשנים האחרונות.

אז למעשה זה הסמל היחיד שאיננו תחום בתוך מגן?

זה לא כל כך מדויק. הרוב המכריע של סמלי היבשה הם באמת בצורת מגן, ורק מיעוטם השולי הוא מלבני או מעויין. בחיל האוויר כולם עגולים, בחיל הים יש מגן שמסתיים עם תחתית עגולה בדומה לכלל הפיקודים בארץ, אבל כן, זה הסמל היחיד השומר על צורת האליפסה כפי שהיה בקום המדינה.

מימין סמל חטיבה 8, משמאל העיצוב של סמל הגדוד החדש המסתמך על הסמל שמימין

ומה באמת לגבי המשאלה של עודד? זאת באמת התחלה של שינוי מערכתי בצה״ל לקראת מיסוד הפן הגרפי שלו?

אני לא בטוח, אבל אני יכול לומר לך שעיצוב סמלי צבא מבחינתי הוא תחביב, סגירת מעגל ובאמת יצירת סדר עיצובי מקצועי שיאה לצבא מקצועי. לכן אני גם יכול לשתף אותך בעובדה שאני כבר בתוך תהליך של הטמעת עיצוב מחדש של המרכז להכשרת פיקוד קרבי וגם של המכללה לביטחון לאומי שנמצאת בתוך צה״ל, כך שבהחלט מתחיל שינוי, גם אם הוא מגיע מלמטה, וזה משמח אותי מאוד.2 תגובות