עיצוב בחו"ל מה לעשות בקופנהגן? 8 המלצות למעצבים גרפיים

אלון תייר לוקח אותנו לטיול טיפוגרפי בעיר הדנית הציורית והססגונית

קופנהגן היא עיר הבירה של דנמרק, שמפורסמת בזכות לגו, קרלסברג (או טובורג שבבעלותם), וכיכובה בראש מדד האושר העולמי. למרות המיתוג מעורר הקנאה, שיחותי עם דנים מלמדות שמדובר בהרגשה שדומה יותר לשביעות־רצון, ולאו דווקא לאושר במובן האופורי. הדנים מתחנכים על ברכי הרעיון שהם אינם נפרדים מהכלל, או טובים יותר מאחרים - תפיסה שונה בתכלית מזו שעומדת בבסיס החלום האמריקאי. אבל גם אם קופנהגן היא לא גן־העדן המאושר שנעים לנו לדמיין, היא כן יכולה להיות גן־עדן למעצבים וטיפוגרפים. האנְס ווגנר, גאורג ינסן וארנה יעקובסון הם רק חלק משמות המעצבים הדנים שהתפרסמו בעולם.

copenhagen-1
SAS Hotel

במידה ואתם מתכננים לבקר בה, ואתם לא סטודנטים עניים אלא פרילנסרים מוצלחים ויפים, מומלץ להזמין את חדר 606 ב־SAS Hotel, שתוכנן ועוצב על ידי יעקובסון. זהו החדר היחידי שבו נשמר העיצוב המקורי שלו משנות החמישים המאוחרת. החדר הזוגי, הכולל גם ארוחת בוקר, יעלה לכם 4,900 קרונה דנית ללילה (כ־2,800 שקלים חדשים). בקטנה.

Radisson Blu Royal Hotel, Copenhagen - SAS Hotel
Hammerichsgade 1, 1611 København
radissonblu.com/en/royalhotel-copenhagen

 

copenhagen-2

LETTERS, Arne Jacobsen הזוויות באותיות כמו A, N ,J ו־K הן חדות באופן דרמטי, וסביר בהחלט שיעקובסון ניסה לספק אנטיתזה למה שבא לפניו.

Designdelicatessen

בנוסף להיותו ארכיטקט ומעצב, היה יעקובסון גם טיפוגרף. האותיות שעיצב ב־1937 היוו השראה לקולקציה שלמה של פריטים מעוצבים. אמנם הפונט מעולם לא הועבר למחשב בייחוד כי הוא קיים רק כ־Uppercase, אבל אם אתם חייבים אותיות על הספלים והכריות שלכם, הנה הפתרון. הקולקציה השלמה קיימת רק אונליין, אבל אפשר למצוא את חלקה, ושאר פריטים דומים, בחנות של דיזיינדליקטסן בפרדריקסברג.

Designdelicatessen
Frederiksberg Alle 6, 1820 Frederiksberg
designdelicatessen.dk

קנוד ו. אנג׳להרט

עבודותיו הטיפוגרפיות של האדריכל והמעצב קנוד ו. אנג׳להרט (Knud V. Engelhardt) שנחשב בעיני רבים לאבי הטיפורגרפיה הדנית, מפורסמות שני מאפיינים: הראשון הוא ההימנעות הכמעט מוחלטת משימוש בזוויות חדות באותיות שעיצב, כנראה בשל האופן שבו נוצרו שלטי הרחוב עליהן בן הופיעו, והאופן שבו התבניות הופרדו מהברזל.

copenhagen-3

אותיות כמו K, A ו־M בולטות במיוחד. שימו לב גם ל־g עם הלופ המקוצר, שכונתה על־ידי אריק ספיקרמן ״the Danish g״. הדבר השני שאפיין את עבודתו של אנג׳להרט הוא הלב שצייר מעל ה־j בחתימת שמו. אותו לב מחליף את הנקודה מעל האות J בשלטי הרחובות של שכונת גנטופטה שבצפון העיר. מכיוון ש־vej בדנית היא דנית, יש לא מעט לבבות אדומים ברחבי השכונה.

 

copenhagen-6Carlsbergs oplevelsescenter

תורוואלד בינדסבול (Thorvald Bindesbøll) שפעל קצת אחרי אנגלהרט, היה גם הוא אדריכל וטיפוגרף, שהתפרסם בעיקר בזכות הלוגו שעיצב לקרלסברג, ששמר על צורתו הכללית מאז תחילת המאה ה־20. אגב, הלוגו הקודם של קרלסברג לווה בצלב קרס מוכר, ממנו הם התנערו מיד לאחר עליית היטלר לשלטון.

אז אם אתם כמוני ואתם גם אוהבים לכתוב מאמרים למגזיני עיצוב כשאתם שיכורים, אין סיבה שגם לא תהנו מסיור במפעל של קרלסברג.

Carlsbergs oplevelsescenter
Carlsberg Vej 11, 1799 København V
visitcarlsberg.dk

 

המוזיאון לעיצוב

אולי על המפעל תרצו לוותר, ואני לא אאשים אתכם, כי קרלסברג בירה נוראית. אבל על המוזיאון לעיצוב לא כדאי לוותר, במיוחד אם אתם אוהבים כיסאות. הכניסה אליו היא חינם לסטודנטים ומגיל 26 ומטה.

Danish Museum of Art & Design
Bredgade 68, 1260 København
designmuseum.dk/en

 

מוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית

על מוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית שנמצא כחצי שעה ברכבת צפונית לעיר אסור לוותר. המוזיאון מציע תערוכות אמנות מהשורה הראשונה, ממקומם על שפת הים הבלטי, ומוקף בגן פסלים מרהיב שנראה אחרת בכל עונה. בנוסף יש לו אגף ילדים חמוד וחנות שווה. כדאי לפנות יום שלם כדי לבקר בו, לקחת את הזמן, ולנצל את השקט והנוף.

Louisiana Museum of Modern Art
Gl Strandvej 13, 3050 Humlebæk
en.louisiana.dk

 

היי האוס

Hay

במידה ואתם לא שוחרי תרבות גדולים, ובמקום זה מעדיפים לעשות שופינג באורבן אווטיפיטרס, תמיד טוב לזכור שבית הֵיי (Hay) נמצא במורד הרחוב. יהיה הוגן לתאר אותו כהגירסא הדנית ל־MUJI, ובעיקר כי אין מוג׳י בדנמרק (למה?).

Hay House
Østergade 61, 2. 1100 København K
hay.dk/m

 

בית־הספר לעיצוב ואדריכלות בקופנהגן

הקנטינה ב־KADK

הקנטינה ב־KADK

בבית־הספר לעיצוב ואדריכלות בקופנהגן (KADK) ישנה גם כיתת טיפוגרפיה, ממנה יצא האדריכל והטיפוגרפר המעולה בו לינמן (Bo Linnemann), שקיבל הרבה השראה מאנגלהרט. בית־הספר נמצא בשכונת הולמן שמוקפת במים, לצד בתי ספר אחרים למשחק, קולנוע, ומוזיקה. אין שום מניעה להסתובב בינהם, או להיכנס ולהתרשם. הקנטינה של בית הספר לעיצוב ואדריכלות נחשבת לטובה ולזולה מכולם, ואתם יכולים לאכול בה גם אם אתם לא סטודנטים, ובאותו המחיר כמו כולם. בתאבון.

את האותיות של בו לינמן יהיה קשה לפספס - האפוטק (בית מרקחת), הרכבת (DSB) ומסעדת נומה הן רק חלק קטן מהפורטפוליו המתרחב והעצום שלו ושל הסטודיו שלו, קונטרפונקט.

KADK
Philip De Langes Allé 10, 1435 København
kadk.dk/en3 תגובות